Bogus?awski Antoni Jan

Z Ostoya
(Różnice między wersjami)
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
 
 
Linia 6: Linia 6:
 
Syn Salomei z Bobowskich i [[Bogusławski Antoni Onufry|Antoniego Onufrego Bogusławskiego]]. Prawnuk [[ Bogusławski Andrzej|Andrzeja Ścibor-Bogusławskiego h. Ostoja]], wicepodkomorzego łęczyckiego i sieradzkiego. Miał kilkoro rodzeństwa: [[Ignacy Napoleon Ścibor-Bogusławski|ks. Ignacego Napoleona]], Stanisława Mateusza, Franciszka Wincentego, Jana, [[Bogusławski Hieronim|ks. Hieronima Adama]] i [[Bogusławska Petronela|Petronelę Otocką]].  
 
Syn Salomei z Bobowskich i [[Bogusławski Antoni Onufry|Antoniego Onufrego Bogusławskiego]]. Prawnuk [[ Bogusławski Andrzej|Andrzeja Ścibor-Bogusławskiego h. Ostoja]], wicepodkomorzego łęczyckiego i sieradzkiego. Miał kilkoro rodzeństwa: [[Ignacy Napoleon Ścibor-Bogusławski|ks. Ignacego Napoleona]], Stanisława Mateusza, Franciszka Wincentego, Jana, [[Bogusławski Hieronim|ks. Hieronima Adama]] i [[Bogusławska Petronela|Petronelę Otocką]].  
  
Antoni Jan Bogusławski przyszedł na świat w dniu 3 czerwca 1816 roku, w Tuszynie, gdzie jego ojciec dzierżawił grunty rolne należące do miasta Tuszyna. Rodzicami chrzestnymi Antoniego Jana byli: Jadwiga Brzezińska i Ignacy Znaniecki, syn właściciela folwarku w Rydzynach. W latach trzydziestych XIX wieku mieszkał u boku starszego brata ks. Ignacego Bogusławskiego w Mierzynie. W dniu 11 lutego 1847 roku wstąpił w związek małżeński z Ludwiką Różą z Kilińskich vel Kilańskich, córką Zofii i Szymona, dzierżawcy propinacji i młynów w Siekierce i Rekówce pod Ciepielowem oraz w Rożenku koło Sulejowa. Ślub odbył się w kościele parafialnym w Dąbrowie nad Czarną w obecności świadków: Juliana Libiszowskiego, dziedzica Marianowa i Stanisława Kasprzyckiego, rządcy dóbr Ciechomin. Przebywał wówczas w Janikowicach, które w części dziedziczył. Tam poznał swą przyszłą żonę mieszkającą w sąsiedniej wsi - w Rożenku. Antoni i Ludwika Bogusławscy mieli kilkoro dzieci - 1. [[Bogusławski Józef|Józefa Teofila]] (1852-1911), pisarza Gminy Zelów, ożenionego z Walerią Madler (córką Jakuba i Józefy z Kozłowskich); 2. Anielę Salomeę (1854 -?), zamężną za Janem Nepomucenem Nowickim; 3. Mariannę Zofię (1856-?), zamężną za Antonim Wilczyńskim; 4. [[Bogusławski Leon|Leona Tomasza]] (1850-1910), ożenionego z Walerią Krąkowską; 5. [[Bogusławski Ignacy Henryk|Ignacego Henryka]] (1858-1894), ożenionego z Teodozją Madler  (córką Jakuba i Józefy z Kozłowskich); 6. Henryka Stanisława (1859-60); 7. [[Bogusławski Henryk|Henryka]] (1861-1891) ożenionego z Emilią Pszczółkowską (córką Aleksandra i Zofii z Działyńskich). W marcu 1849 roku Antoni wraz z bratem ks. Ignacym Bogusławskim, po kilkuletnim procesie udowodnił swoje pochodzenie szlacheckie i został wpisany do ksiąg genealogicznych Heroldii Królestwa Polskiego. Po śmierci siostry [[Bogusławska Petronela|Petroneli Otockiej]] wziął jej dziedziczną wieś Korczew w dzierżawę. W roku 1855 stał się współwłaścicielem tego majątku wykupując z rąk Józefa Turczynowicza schedę pierwotnie należącą do Józefy Kunegundy Tekli Otockiej (córki Walentego) za przeszło 1900 rubli. Z woli Rady Familijnej (z 1858 roku) odstąpił swoją część Korczewa siostrzeńcowi Wenantemu Otockiemu. Rok później kupił od Zarzyckich i Frankowskich 4 włóki gruntów rolnych na Kolonii Tosin oraz we wsi Janów (wraz z łąkami w Janówku) koło Zelowa wchodzące w skład dóbr Grabica z zamiarem utworzenia na tym obszarze folwarku niezależnego od grabickiego dworu. Dwa lata później zmarł w wieku 45 lat, 27 listopada 1861 roku w Tosinie.
+
Antoni Jan Bogusławski przyszedł na świat w dniu 3 czerwca 1816 roku, w Tuszynie, gdzie jego ojciec dzierżawił grunty rolne należące do miasta Tuszyna. Rodzicami chrzestnymi Antoniego Jana byli: Jadwiga Brzezińska i Ignacy Znaniecki, syn właściciela folwarku w Rydzynach. W latach trzydziestych XIX wieku mieszkał u boku starszego brata ks. Ignacego Bogusławskiego w Mierzynie. W dniu 11 lutego 1847 roku wstąpił w związek małżeński z Ludwiką Różą z Kilińskich vel Kilańskich, córką Zofii i Szymona, dzierżawcy propinacji i młynów w Siekierce i Rekówce pod Ciepielowem oraz w Rożenku koło Sulejowa. Ślub odbył się w kościele parafialnym w Dąbrowie nad Czarną w obecności świadków: Juliana Libiszowskiego, dziedzica Marianowa i Stanisława Kasprzyckiego, rządcy dóbr Ciechomin. Przebywał wówczas w Janikowicach, które w części dziedziczył. Tam poznał swą przyszłą żonę mieszkającą w sąsiedniej wsi - w Rożenku. Antoni i Ludwika Bogusławscy mieli kilkoro dzieci - 1. [[Bogusławski Józef|Józefa Teofila]] (1852-1911), pisarza Gminy Zelów, ożenionego z Walerią Madler (córką Jakuba i Józefy z Kozłowskich); 2. Anielę Salomeę (1854 -?), zamężną za Janem Nepomucenem Nowickim; 3. Mariannę Zofię (1856-?), zamężną za Tomaszem Wilczyńskim; 4. [[Bogusławski Leon|Leona Tomasza]] (1850-1910), ożenionego z Walerią Krąkowską; 5. [[Bogusławski Ignacy Henryk|Ignacego Henryka]] (1858-1894), ożenionego z Teodozją Madler  (córką Jakuba i Józefy z Kozłowskich); 6. Henryka Stanisława (1859-60); 7. [[Bogusławski Henryk|Henryka]] (1861-1891) ożenionego z Emilią Pszczółkowską (córką Aleksandra i Zofii z Działyńskich). W marcu 1849 roku Antoni wraz z bratem ks. Ignacym Bogusławskim, po kilkuletnim procesie udowodnił swoje pochodzenie szlacheckie i został wpisany do ksiąg genealogicznych Heroldii Królestwa Polskiego. Po śmierci siostry [[Bogusławska Petronela|Petroneli Otockiej]] wziął jej dziedziczną wieś Korczew w dzierżawę. W roku 1855 stał się współwłaścicielem tego majątku wykupując z rąk Józefa Turczynowicza schedę pierwotnie należącą do Józefy Kunegundy Tekli Otockiej (córki Walentego) za przeszło 1900 rubli. Z woli Rady Familijnej (z 1858 roku) odstąpił swoją część Korczewa siostrzeńcowi Wenantemu Otockiemu. Rok później kupił od Zarzyckich i Frankowskich 4 włóki gruntów rolnych na Kolonii Tosin oraz we wsi Janów (wraz z łąkami w Janówku) koło Zelowa wchodzące w skład dóbr Grabica z zamiarem utworzenia na tym obszarze folwarku niezależnego od grabickiego dworu. Dwa lata później zmarł w wieku 45 lat, 27 listopada 1861 roku w Tosinie.
  
 
===== Akt kupna Korczewa =====
 
===== Akt kupna Korczewa =====

Aktualna wersja na dzień 14:37, 15 sty 2020

Brak strony o tym tytule. Możesz poszukać „Bogus?awski Antoni Jan” na innych stronach, przeszukać log lub utworzyć tę stronę.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Widok
Działania
Nawigacja
Narzędzia