Fundacja Rodu Ostoja
Stowarzyszenie Rodu Ostoja ma za cel powołanie Fundacji Rodu Ostoja, jest organizacją rodzin Ostoi i osob spokrewnionych. Numer KRS 0000507791
Cele Fundacji i Stowarzyszenia
Celem przyszłej Fundacji jest działalność charytatywna i edukacyjna, polegająca w szczególności na wzbogacaniu współczesnej myśli i metod działania, np. w zakresie opieki i pomocy społecznej, kultury i sztuki, nauki, ekologii, oświaty i wychowania itp. Stowarzyszenie jako organizacja historyczno-kulturalna łączy działalność społeczną członków Stowarzyszenia Rodu Ostoja zamieszkałych w kraju i zagranicą.
Organizacja działa w celu:
- Wzajemnego poznania się, zjednoczenia i reprezentowania wspólnej, ponad tysiącletniej historii, tradycji oraz interesów rodowych
- Udzielania pomocy członkom Rodu, znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej
- Skupiania wysiłków na gromadzeniu materiałów archiwalnych rodzin, pobudzania i pogłębiania znajomości historii własnej rodziny, historii Rodu Ostoja, a nadto wiedzy heraldycznej i genealogicznej
- Rejestrowania, dokumentowania, wykupywania i otaczania opieką zabytków rodzinnych i pamiątek rodowych takich, jak nieruchomości, groby, tablice epitafijne i wszelkich ruchomości związanych z historią Rodu Ostoja, jako świadectwa polskiej kultury narodowej.
Kodeks moralno-etyczny Ostoi
Badając historię Rodu Ostoja na przestrzeni ostatnich 800 lat, można zauważyć pewne wartości które zawsze były obecne w rodzinach Ostoi i które stanowiły i sile naszego Rodu. Te etyczno-moralne warości są podstawą dalszego rozwoju i silnej integracji naszego wspólnego Rodu Ostoja.
1. Chrześcijaństwo
Krzyż w herbie Ostoi, który przypomina o wartościach chrześcijańskich nawiązujących do człowieka o wolnej woli i wolnym umyśle, tolerancyjny wobec różnorodności, postępowym. Na wartościach chrześcijańskich zbudowana została potęga Europy. Niszczenie tych wartości, jest niszczeniem naszego dziedzictwa.
2. Nauka, kształcenie umysłu wolnego
Nie orężem Ostoje zdobywały świat od średniowiecza a myślą, intelektem i dyplomacją. Początkując od geniuszu Ostoi Ścibora ze Ściborzyc, Mikołaja Błociszewskiego czy Ścibora z Poniec. Nie orężem zdobyto dla Polski Malbork a myślą, taktyką i dyplomacją.
3. Lojalność i jedność
Jedność zawsze stanowiła i stanowi o sile. Jedność buduje się na wspólnych wartościach, które łaczą. Wielokrotnie, Ostoje łączyły się po to, aby razem stanowić o sile Rodu, pomagająć mniej wpływowym członkom Rodu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Lojalność wobec własnego Rodu i Polski jest dobrze pokazana w Ostoi na przykładzie np. Mikołaja Bydgoskiego, który wolał poświęcić swoje wielkie dobra na Słowacji i tytuł barona dla sprawy Polskiej w bitwie pod Grunwaldem. Równiez postać Kacpra Karlińskiego i obrona Olsztyna świadczy o niezłomnej postawie i o lojalności, która zawsze była częścią Ostoi.
4. Humanizm – w pełnym jego znaczeniu
Ostoje budowały Kościoły już w XIII wieku, wznosiły świątynie wiary. Ale nie tylko, Ostoje budowały również ośrodki pomocy dla biednych i starych. Znane są ośrodki pomocy na Słowacji Ścibora z Beckova w XV wieku, znane w Polsce również od średniowiecza. Na przestrzeniu stuleci, tradycją w Ostoi zawsze było Caritas bo jest - bratnia, podnosząca, wspierająca, akceptująca, bez oglądania się na rasę, wyznanie, winę, pokrewieństwo.
5.
Statut Stowarzyszenia
Statut Stowarzyszenia Rodu Ostoja
Zjazd rodzin Ostoi
Na substronach zamieszczone są zdjęcia i sprawozdania z różnych zjazdów rodzinnych jak również z ogólnych spotkań Rodu Ostoja.
Uchwały i decyzje - Laws and decisions
- Tutaj zamieszczone sa decyzje uchwalone przez Zarząd Stowarzyszenia lub przez członków Rodu. Here we post all the statue, act and decisions by the Board of the Association or/ and by its members.
Ogłoszenia - Announcements
In this section we post announcements for our Clan members. To help each other and interact is central part of the integration of the Clan - Tutaj zamieszczamy ogłoszenia dla członków Rodu. Wzajemna pomoc i współdziałanie jest jedną z centralnych myśli integracji Rodu.