Ostoja - strona główna: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 78: Linia 78:
 
: '''[[I Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2013]]'''
 
: '''[[I Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2013]]'''
 
:
 
:
:'''[[II Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2014 - program]]'''
+
:'''[[II Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2014]]'''
  
 
== [[DNA Ostoi]] ==
 
== [[DNA Ostoi]] ==

Wersja z 18:19, 7 sie 2014

English flag.png

Heraldyka

Historia rodu Ostoja

Rycerz Ostoja rys R Boguslawski copy.jpg

Historia jednego z najznakomitszych rodów średniowiecznej Polski, wielkich Panów na Kujawach i na Slowacji, wojewodów Transylwanii, Pomorza, Gniewkowa, Lwowa, Sanoku i Inowroclawia, starostów generalnych Wielkopolski jak również hrabiów na Nitrze, Trencinie, Bratysławie, Tucholi i Brodnicy. Ród biskupów egierskich, płockich, sardyenskich, krakowskich jak również książąt na Haliczu, Ermlandii i Siewierzu, profesorów Oxfordu, Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych. Ród wielu starych comesów i baronów, generałów i hetmanów, wielkich inżynierów, architektów, malarzy, wynalazców, konstruktorów i naukowców. Ród wielkich patriotów Polski i Rzeczpospolitej.

Najważniejszą instytucją plemienną był początkowo wiec, skupiający wszystkich dorosłych mężczyzn – wojowników. Gdy jednak nastała epoka wędrówek i walki, wiec przekazywał władzę księciu. Był on początkowo wybierany tylko na czas wojny, ponieważ jednak ten czas się wydłużał, jego władza stawała się permanentna. Ukształtował się więc następujący model władzy plemiennej: wiec decydował o strategii plemienia, natomiast realną bieżącą władzę wykonawczą dzierżył w swych rękach książę.

Doradcy księcia i dowódcy wojskowi tworzyli wraz z nim plemienną elitę, która bogaciła się podczas walk w znacznie większym stopniu niż reszta plemienia. To pogłębiające się zróżnicowanie majątkowe stało się z kolei czynnikiem utrwalającym władzę księcia i kształtującej się warstwy wielmożów - tzw. komesów a ich zastepców którzy w ich imieniu kierowali armią nazywano wojewodami.

Ostoja - staropolskie ostojać się, ostać. Miejsce zatrzymania w pewnym miejscu, miejsce bezpieczne, skupiające ludność, schronienie. Wskazuje na gród lub warownię obronną tam gdzie można było się schować w razie niebezpieczeństwa. Czytaj więcej

Dwory, Dworki - Zamki i Pałace

Cehtice of Stibors.jpg

Zdjęcia

Wiecej Zdjęć

Hall of Fame and Remembrance

Bronisław Bohatyrewicz.PNG
Runęli przez ogień, straceńcy!
Niejeden z nich dostał i padł...
Jak ci z Samosierry szaleńcy,
Jak ci spod Rokitny, sprzed lat.
Runęli impetem szalonym
I doszli. I udał się szturm.
I sztandar swój biało-czerwony
Zatknęli na gruzach wśród chmur

W naszej pamięci!!

Stowarzyszenie Rodu Ostoja

Scibora smok srg.jpg

Podstawowym celem Stowarzyszenia jest integracja rodzin Ostoi i prowadzenie działań zmierzających do kontynuowania tradycji rodzinnych i przekazywanie odwiecznych wartości. Stowarzyszenie ma za cel wspieranie rodzin Ostoi a w szczególności młodzież studiującą. Celem Stowarzyszenia jest równierz niesienie pomocy materialnej osobom w szczególnie trudnej sytuacji życiowej jak równierz wspieranie organizacji i środowiska wymienionych w statucie. Stowarzyszenie ma za zadanie powołania Fundacji Rodu Ostoja w celu organizowania pracy charyratywnej wg. prastarych tradycji Rodu.

I Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2013
II Zjazd Stowarzyszenia Rodu Ostoja 2014

DNA Ostoi

Projekt DNA Ostoi na stronie FTDNA ma za cel ustalić pochodzenie rodzin Ostoi i powiązania genetyczne miedzy nimi. Wyniki DNA potomków poszczególnych linii są również ważną nauką pomocniczą w badaniach nad pochodzeniem głównej linii rodu Ostoi-Ściborów i początków formacji grupy rycerzy, którzy walczyli razem pod zawołaniem Ostoja vel Hostoja. Wyniki badań

Spis rodzin Ostoi

Lista wszystkich rodzin Ostoi na podstawie wszystkich współczesnych herbarzy weryfikowana przez genealogów. Spis rodzin Ostoi

Strony Rodu Ostoja w opracowaniu

Stowarzyszenie Rodu Ostoja jest organizacją która zrzesza rodziny Ostoi pod wspólnym celem według Statutu Stowarzyszenia. Głównym celem Stowarzyszenia jest powołanie Fundacji Rodu Ostoja.

Strony rodzin w trakcie opracowania.

Ancyparowicz
Błociszewski
Bogusławski
Bohatyrewicz
Brodowicz
Bzowski
Chyżyński
Danielewicz
Domaradzki
Gajdowski-Potapowicz
Gajewicz
Gajewski
Głogiński
Hrebnicki Doktorowicz
Iłowiecki
Janiszewski
Kałłaur
Kiedrzyński
Kotkowski
Krzywiec Okołowicz
Lniski
Marchocki
Miklaszewski
Mioduszewski
Nyk
Ostaszewski
Owsiany
Politalski
Poniecki
Raczko
Roguski Rylski
Sędzimir
Siedlikowski
Sieradzki
Solecki
Starzewski
Świerczyński
Targoński
Tumiłowicz
Zagórski

Kontakt