Bogusławski Antoni Jan: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 18: Linia 18:
 
Plik:Akt kupna Korczewa przez A Boguslawskiego z 1855 4.jpg
 
Plik:Akt kupna Korczewa przez A Boguslawskiego z 1855 4.jpg
 
</gallery>
 
</gallery>
 +
 +
 +
 +
  
  

Wersja z 21:02, 12 maj 2012

Patent szlachecki Antoniego Jana Ścibor-Bogusławskiego z 1849 roku
Pozostałości zabudowy folwarcznej w Korczewie

Antoni Jan Bogusławski herbu Ostoja (ur. 1816, zm. 1861 w Tosinie) – ziemianin, właściciel części Korczewa oraz osad rolnych w Janowie, Janówku i Tosinie.

Syn Salomei z Bobowskich i Antoniego Onufrego Bogusławskiego. Prawnuk Andrzeja Ścibor-Bogusławskiego h. Ostoja, wicepodkomorzego łęczyckiego i sieradzkiego. Miał pięcioro rodzeństwa: ks. Ignacego Napoleona, Franciszka Wincentego, Jana, ks. Hieronima i Petronelę Otocką. Ożenił się z Ludwiką Kilińską, z którą miał kilkoro dzieci - Anielę Salomeę, Mariannę, Leona Tomasza, Józefa Teofila, Ignacego Henryka i Henryka Stanisława.

Antoni Jan Bogusławski w marcu 1849 r. (wraz z bratem ks. Ignacym Bogusławskim) udowodnił swoje pochodzenie szlacheckie i został wpisany do ksiąg genealogicznych Heroldii Królestwa Polskiego. Po śmierci siostry Petroneli Otockiej w 1846 roku wziął jej dziedziczną wieś Korczew w dzierżawę. W roku 1855 stał się współwłaścicielem tego majątku wykupując z rąk Józefa Turczynowicza schedę po zmarłej Józefie Kunegundzie Tekli Otockiej za przeszło 1900 rubli. Z woli Rady Familijnej (z 1858 roku) odstąpił swoją część Korczewa siostrzeńcowi Wenantemu Otockiemu. Rok później kupił trzy osady rolne w Janowie, Janówku i Tosinie koło Zelowa wchodzące w skład dóbr Grabica z zamiarem utworzenia na tym obszarze folwarku niezależnego od grabickiego dworu. Zmarł 27 listopada 1861 roku w Tosinie.

Akt kupna części dóbr Korczew





Bibliografia


  • R. Bogusławski, Dobra ziemskie Ścibor-Bogusławskich w Ziemi Sieradzkiej XV - XX w., Na Sieradzkich Szlakach, 4/2007.