Historia rodziny Brodowicz

Z Ostoya
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ostoja tarcza korona1.jpg

English flag.png

Brodowicz - arystokratyczna rodzina Ostoi spokrewniona z przednimi rodzinami Rzeczpospolitej Polski, Litwy, Niemiec, Francji i rodzinami książęcymi Gruzji i Grecji. Rodzina weszła w krąg rodzin bardzo zamożnych, wpływowych i zasłużonych w okresie rozbiorów Rzeczpospolitej, brała aktywny udział w wielu powstaniach. Do Brodowiczów zwracano się jako do Baronów co było tytułem grzecznościowym podkreślającym pozycję rodziny w danym czasie.

Spis treści

Historia rodziny

Bazyli Brodowicz.jpeg

Daniel Brodowicz był rycerzem,jego grób znajduje się w kaplicy zamkowej w Wiśle.Pan Bazyli Brodowicz był kasztelanem połanieckim 1657-1664,miał syna Eustachego Brodowicza który służył w królewskiej polskiej armii. Andrzej, Tomasz and Piotr zostali wylegitymowani w Galicji 1782 r., z nich Piotr był majorem armii.Tomasz poślubił księżniczkę Tamarę Oberliani z Gruzji. Józef Brodowicz,kapitan armii i syn Józefa Józef są razem wylegitymowani w Cesarstwie w 1859 roku. Jan i Ignacy, synowie Antoniego, byli razem zapisani do ksiąg guberni wołyńskiej między latami 1842 i 1872. Henryk, syn Hipolita , generał-major rosyjskiej armii,był właścicielem Pałacu Ogolicze i majątków w powiecie mozyrskim w latach 1876.Hipolit poślubił księżniczkę z rodziny Salomea of Juraha-Giedroyć. Andrzej Brodowicz poślubił Panią Barbare Kadłubowską h.Belina. Mikołaj Brodowicz służył jako oficer w armii Napoleona.Żoną Mikołaja Brodowicza była księżniczka [[Kantakuzen Helena|Helena Kantakuzen] z Grecji. Zygmunt Brodowicz był doktorem medycyny i pułkownikiem Armi Polskiej.

Dr. Michał Brodowicz ożeniony z księżniczką Heleną Tumaniszwili z Gruzji. Doktor medycyny i pułkownik Armii Carskiej, Armii Cesarstwa Austriackiego i Armii Polskiej, właściciel wielkich majątków i pałaców, posiadłości Świla, Ogolicze, Czerniejew, Chryplin, Chomiaków i Budzyń. Mikołaj Brodowicz w 1863 roku brał udział w Powstaniu Styczniowym z Platonem Brodowiczem . Żoną Franciszka Brodowicza była Elżbieta Bohatyrewicz h.Ostoja. Maciej Józef Brodowicz - profesor medycyny, Rektor Jagiellonian University 1839-1841 i 1847-1848. Borys Brodowicz-malarz artysta. Jakub Brodowicz poślubił Panią Bronisławe Sobieską h.Janina.

Znani przedstawiciele rodziny

Majątki ziemskie rodziny Brodowicz

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia