Historia rodziny Głogiński

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostoja zlocona.jpg

English flag.png

Głogiński - odwieczna szlachta, rodzina rycerska, stara linia Ostoi wywodząca się z Wielkopolski. Nazwisko pochodzi od majątku Głoginin

Pierwszym znanym Głogińskim był Jan Głogiński r.1430 o którym wiadomo, ze już w 1475 roku posiadał majątki Głoginin, Wojciechowo i Noskow. Pierwsza żona Jana Głogińskiego była Malgorzata Noskowska. Druga żona w roku 1485 Zofia (Ofka ) Księska, wdowa po Jerzym z Błażejewa. Z ksiąg ziemskich wiadomo, że Jan Głogiński posiadał Głoginin w powiecie pyzdrskim, Noskowo, Błażejewo, część Sierakowa, część Szymonowa, Parzniczewo, Lobez, Kapalice, Wławki, Górkę. Ostatnia wiadomość o Janie pochodzi z 1503 roku , stąd przypuszczenie że po tym roku prawdopodobnie już nie żył.

Mikołaj Głogiński był współwłaścicielem wsi Głoginno 1578 r. Ów Mikołaj, podczaszy kaliski, był także współwłaścicielem Chociszewic, w powiecie kościańskim. Był posłem na Sejm 1573 i 1576. Zmarł w r. 1580. Wojciech, łożniczy królewski 1502 r. Walenty Głogiński, gwardyan Franciszkanów lwowskich 1559 r.