Historia rodziny Raczko: Różnice pomiędzy wersjami
Linia 24: | Linia 24: | ||
=== Od Wazy do Poniatowskiego === | === Od Wazy do Poniatowskiego === | ||
− | W następnych wiekach członkowie rodziny pełnili różne funkcje państwowe, a kilku z gałęzi podlaskiej było posłami na sejmach elekcyjnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i byli elektorami: [http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_IV_Waza Władysława IV], [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Leszczy%C5%84ski Stanisława Leszczyńskiego], [http://pl.wikipedia.org/wiki/August_II_Mocny Augusta II] i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_August_Poniatowski Stanisława Augusta]. Ponadto pieczęć Stanisława Raczko z Puczyc znajduje się przy akcie [[Unii Lubelskiej]], chociaż w treści aktu nie jest wymieniony. Z gałęzi żmudzko-litewskiej posłami ziemi żmudzkiej był elektor [http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Korybut_Wi%C5%9Bniowiecki Michała Korybuta Wiśniowieckiego], a Jakub Raczko i jego | + | W następnych wiekach członkowie rodziny pełnili różne funkcje państwowe, a kilku z gałęzi podlaskiej było posłami na sejmach elekcyjnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i byli elektorami: [http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_IV_Waza Władysława IV], [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Leszczy%C5%84ski Stanisława Leszczyńskiego], [http://pl.wikipedia.org/wiki/August_II_Mocny Augusta II] i [http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_August_Poniatowski Stanisława Augusta]. Ponadto pieczęć Stanisława Raczko z Puczyc znajduje się przy akcie [[Unii Lubelskiej]], chociaż w treści aktu nie jest wymieniony. Z gałęzi żmudzko-litewskiej posłami ziemi żmudzkiej był elektor [http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Korybut_Wi%C5%9Bniowiecki Michała Korybuta Wiśniowieckiego], a Jakub Raczko i jego ojciec Antoni byli posłami [http://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_konwokacyjny_(1764) sejmu konwokacyjnego] w 1764 r., zwołanego przed sejmem elekcyjnym. |
Ponadto wiadomo, że Szymon Raczko w 1627 r. razem ze stryjami Krzysztofem i Pawłem uczestniczył w sejmiku, w wyborach delegatów do sądu głównego wiłkomirskiego. Na tym sejmiku potwierdzono szlachectwo jemu i jego rodzinie. | Ponadto wiadomo, że Szymon Raczko w 1627 r. razem ze stryjami Krzysztofem i Pawłem uczestniczył w sejmiku, w wyborach delegatów do sądu głównego wiłkomirskiego. Na tym sejmiku potwierdzono szlachectwo jemu i jego rodzinie. |
Wersja z 08:10, 10 cze 2013
Raczko - stara rodzina rycerska bojarów litewskich pieczętująca się herbem Ostoja od II poł. XV wieku na ziemi Bielskiej, dla Rzeczpospolitej wielce zasłużona.
Średniowiecze
Wg. opracowań historyków St. Mleczko z 1912 r. i Wł. Semkowicza z 1926 r.:
Piotr Strocewicz Raczko z Połonki, starosta bielski od r. 1447, a Rafał Saczkowicz Raczko z Puczyc, sędzia ziemski bielski w r. 1470 i starosta mielnicki od r. 1484. Synowie Rafała: Bartłomiej, kanonik katedralny wileński w r. 1493, Paweł na Ruskowie, wojski ziemi bielskiej w r. 1511, Jerzy na Puczycach i Turośni, sędzia ziemski bielski w r. 1514-33 i sekretarz Zygmunta Starego I w r. 1533, Jan na Kibortyszkach, Podubisach i Ugianach w Żmudzi.
Wg Stryjkowskiego Jerzy Raczko, sędzia ziemski bielski, założyciel Turośni, rycerz zacny w r. 1506 pod Kleckiem „dzielności dokazował” walcząc z Tatarami przy boku Jana Radziwiłła.
W spisie wojska WKL w 1528 r. poza Jerzym (126 woj.), Pawłem (124 woj.) z pow. mielnickiego i bielskiego na Podlasiu oraz Janem (243 woj.) z ejragolskiego na Żmudzi, synami Rafała, występują jeszcze Raczkowicze: Michał (88 woj.) i jego syn Stanisław (11 woj.) z Ejszyszek w pow. lidzkim, być może brat i bratanek Rafała oraz Dobko (240 woj.) z Wielony na Żmudzi i Marcin (85 woj.) z Wysokiego Dworu k/Troków być może synowie nieznanego rodzonego lub stryjecznego brata Rafała, o potomkach których nic nie wiadomo.
Synowie Jerzego nie pozostawili potomków męskich i ta linia rodziny wymarła w XVI wieku. Potomkowie Pawła z Ruskowa stanowią gałąź podlaską rodziny Raczko, a potomkowie Jana z Kibortyszek - gałąź żmudzko-litewską.
Pierwsze znalezione dokumenty w których występuje nazwisko Raczko dotyczą:
- w zbiorach I. Kapicy-Milewskiego (Kapicjana) znajduje się akt ufundowania pierwszego kościoła w Ruskowie w XV wieku przez ww. Rafała Saczkowicza z żoną i synami,
- w księdze chrztów parafii Dmosin (powiat Brzeziny) znajduje się akt chrztu w 1603 r. Katarzyny, córki nieznanego historykom Aleksego Raczki i jego żony Agnieszki.
Od Wazy do Poniatowskiego
W następnych wiekach członkowie rodziny pełnili różne funkcje państwowe, a kilku z gałęzi podlaskiej było posłami na sejmach elekcyjnych Rzeczypospolitej Obojga Narodów i byli elektorami: Władysława IV, Stanisława Leszczyńskiego, Augusta II i Stanisława Augusta. Ponadto pieczęć Stanisława Raczko z Puczyc znajduje się przy akcie Unii Lubelskiej, chociaż w treści aktu nie jest wymieniony. Z gałęzi żmudzko-litewskiej posłami ziemi żmudzkiej był elektor Michała Korybuta Wiśniowieckiego, a Jakub Raczko i jego ojciec Antoni byli posłami sejmu konwokacyjnego w 1764 r., zwołanego przed sejmem elekcyjnym.
Ponadto wiadomo, że Szymon Raczko w 1627 r. razem ze stryjami Krzysztofem i Pawłem uczestniczył w sejmiku, w wyborach delegatów do sądu głównego wiłkomirskiego. Na tym sejmiku potwierdzono szlachectwo jemu i jego rodzinie.
Zapisani do ksiąg szlacheckich w XVIII/XIX/XX stuleciu
W gub. wileńskiej: Ignacy z Radziejowszczyzny z synami Marcinem i Dominikiem oraz jego brat Wincenty, synowie Jakuba, wnukowie Jerzego z Chorążyc, prawnukowie Szymona (1804), Wincenty z Okmieniszek z synami Aleksandrem, Janem, Franciszkiem i Konstantym (1800 i 1850), Ignacy Bonifacy, Kazimierz i Wincenty z Golginiszek, synowie Antoniego, wnukowie Andrzeja z oszmiańskiego (1800, 1849 i 1850), a także po Macieju synowie Wincenty i Antoni z olickiego z synami Ignacym, Kajetanem, Leonardem i Michałem z olickiego (1851),
W guberni kowieńskiej: potomstwo Stanisława, Jana, Macieja z Rukujży i Józefa z Powieża, synów Kazimierza, wnuków Andrzeja, prawnuków Adama Wojciecha z Miszczyny (1795 i 1856),
W guberni witebskiej: Edward, Napoleon, Józef i Władysław ze Stemak, synowie Franciszka Dominika, syna Dominika z drysskiego, wnuka Onufrego, prawnuka Wasyla z połockiego(1870 i 1905).
Teoria pochodzenia rodziny Raczko
Rodzina Raczko od połowy XV do początków XVIII wieku została opisana przez Stanisława Mleczko w jego pracy z 1912 r.: „Mleczko, Raczko, Saczko i Łyczko. Przyczynek do kwestyi ustalania się nazwisk szlacheckich w XV wieku”. O etymologii tych nazwisk pisze on, że powstały one najprawdopodobniej jako starodawne zdrobnienia imion zwykłych i Raczko to zdrobnienie od Rafał (Rafael). W świetle powyższego trzeba przyjąć, że mogą być rodziny Raczko nie spokrewnione między sobą.
Korzeni z których wywodzi się rodzina Raczko herbu Ostoja należy szukać wśród przodków bojara litewskiego Ginejta (Ginetha) Koncewicza herbu Zaręba, który wg Jana Długosza został z innymi wybrany przez wielkiego księcia litewskiego Witołda do uczestnictwa w herbach szlacheckich królestwa Polskiego i został przyjęty do rodu Zarębów przez szlachcica polskiego Marcina z Kalinowej. Potomkami Ginetha byli także Pilsudscy. W konterfekcie rodu Piłsudskich W.J.Wysockiego http://archiwum2000.tripod.com/494/pilsud.html znajduje się informacja, że "...ród wywodził się od Ginwiłłów albo Ginetów (Ginejtów). Najstarszym znanym członkiem rodu był... Rowmund, żyjący w XIII wieku." A dalej jest tekst "Prawnuk ... Rowmunda, bojar Ginet Koncewicz - drugi protoplasta - wraz z synem Milusem ..."
Wg Semkowicza herb Zaręba razem z Ginethem przyjęli jego bracia stryjeczni: Dowoyno (przodek Dowoynowiczów) i Strocz (przodek Raczków). Z ww. konterfektu Piłsudskich wynika, że jeżeli Ginejh, to i jego bracia stryjeczni, byli prawnukami ww. Rowmunda (raczej księcia uciańskiego Dowmunda, brata wielkiego księcia litewskiego Trojdena). Dowmund i jego bracia, synowie Romunda, wg Narbutta byli przodkami takich rodów jak m.in.: Giedroyciowie, Holszańscy, Meysztowiczowie, Radziwiłłowie. Romund wywodził się od legendarnego Dowszprunga, żyjącego w latach 980-1026. Ta linia używała herbu Hippocentaurus.
Pochodzenie rodziny Raczko od bojarów Wielkiego Xsięstwa Litewskiego nie potwierdzają jednak wyniki większości przeprowadzonych testów DNA, które wykazały haplogroup R1a1a, tak jak rodzin Błociszewski, Danilewicz, Rylski, Solecki. Jednak haplogroup jednego z przetestowanych Raczko (prawdopodobnie N1c1) jest bliskie haplogroup rodów Rurykowiczów, Dorszprungowiczów i Giedyminowiczów. Dalsze testy DNA w toku. http://www.familytreedna.com/public/Ostoja%20Clan/default.aspx?section=ysnp
Rotmistrz JKM Jakub Raczko
O Rotmistrzu Jakubie Raczko według opracowania Waldemara Ostoi Raczko czytaj tutaj.
Zacne postacie w rodzinie Raczko do III rozbioru Polski
- Piotr Strocewicz Raczko z Połonki - starosta bielski, 1437(47)-1454
- Rafał Saczkowicz Raczko z Puczyc - sędzia ziemski bielski, od 1470, starosta mielnicki, od 1484
- Bartłomiej Raczko z Puczyc - kanonik katedralny wileński, 1484
- Paweł Raczko z Ruskowa - wojski bielski, 1511-24
- Jerzy Raczko z Puczyc - sędzia ziemski bielski, 1514-33
- Stanisław Raczko z Ruskowa - poseł na sejm lubelski który uchwalił Unię Lubelską, 1569
- Adam Raczko z Ruskowa - poseł na sejm elekcyjny, 1632
- Woyciech Raczko z Ruskowa - poseł na sejm elekcyjny, 1632
- Władysław Raczko z Kibortyszek - poseł na sejm elekcyjny, 1669
- Adam Raczko z Ruskowa - poseł na sejm elekcyjny, 1697
- Andrzej Raczko z Ruskowa - poseł na sejm elekcyjny, 1705
- Jakub Raczko z Kibortyszek - rotmistrz JKM, poseł na sejm konwokacyjny 1764
- Antoni Raczko z Kibortyszek - poseł na sejm konwokacyjny, 1764