Historia rodziny Głogiński: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 15: Linia 15:
 
* '''Wojciech Głogiński''' (zm. po 1502) - łożniczy królewski.
 
* '''Wojciech Głogiński''' (zm. po 1502) - łożniczy królewski.
 
:
 
:
* '''Jan Głogiński''' (zm. po 1503) - właściciel dóbr ziemskich we wsiach: Głoginin, Noskowo, Wociechowo, Górka, Łobza, Parzniczewo, Wławki, Kapalica i innych. Jan Głogiński ożeniony był z Malgorzatą Noskowską a po jej śmierci z Zofią (Ofką) Księską, wdową po Jerzym z Błażejewa. Głogiński miał syna Macieja, burgrabiego ziemskiego kaliskiego.
+
* '''Jan Głogiński''' (zm. po 1503) - właściciel dóbr ziemskich we wsiach: Głoginin, Noskowo, Wociechowo, Górka, Łobza, Parzynczewo, Wławki, Kapalica i innych. Jan Głogiński ożeniony był z Malgorzatą Noskowską a po jej śmierci z Zofią (Ofką) Księską, wdową po Jerzym z Błażejewa. Głogiński miał syna Macieja, burgrabiego ziemskiego kaliskiego.
 
:
 
:
 
* '''Marcin Głogiński''' (zm. po 1510) - burmistrz [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BAmin_Wielkopolski Wielkiego Koźmina].
 
* '''Marcin Głogiński''' (zm. po 1510) - burmistrz [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BAmin_Wielkopolski Wielkiego Koźmina].
 
:
 
:
* '''Maciej Głogiński''' (zm. po 1517) - burgrabia ziemski kaliski, właściciel dóbr ziemskichwe wsiach: Noskowo, Parzniczewo, Górka, Wławki, Kapalica i innych. Maciej Głogiński ożeniony był z Dorotą z Goliny.
+
* '''Maciej Głogiński''' (zm. po 1517) - burgrabia ziemski kaliski, właściciel dóbr ziemskichwe wsiach: Noskowo, Parzynczewo, Górka, Wławki, Kapalica i innych. Maciej Głogiński ożeniony był z Dorotą z Goliny.
 
:
 
:
 
* '''Walenty Głogiński''' (zm. po 1559) - gwardian franciszkanów lwowskich.
 
* '''Walenty Głogiński''' (zm. po 1559) - gwardian franciszkanów lwowskich.

Wersja z 09:11, 15 cze 2023

English flag.png

Ostoja wyciety.jpg

Głogiński - odwieczna szlachta, rodzina rycerska, pieczętująca się herbem Ostoja, należąca do heraldycznego rodu Ostojów (Mościców). Głogińscy pochodzą z Wielkopolski a ich gniazdem rodowym jest wieś Głoginin.

Historia rodziny

Rodzina Głogińskich została wspomniana przez autorów najstarszych i najważniejszych herbarzy polskich - Bartosza Paprockiego i Kaspra Niesieckiego a także Adama Bonieckiego i Seweryna hr. Uruskiego. Pierwszym znanym Głogińskim był Jan, o którym wiadomo, że już w 1448 roku posiadał majątek Głoginin. Tego roku zapisał żonie Elżbiecie 50 grzywien tytułem wiana i posagu.

Znani przedstawiciele rodziny Głogińskich

Herb Ostoja na pieczęci Mikołaja Głogińskiego, podczaszego kaliskiego.
Autograf Mikołaja Głogińskiego, podczaszego kaliskiego z 1576 r.
  • Wojciech Głogiński (zm. po 1502) - łożniczy królewski.
  • Jan Głogiński (zm. po 1503) - właściciel dóbr ziemskich we wsiach: Głoginin, Noskowo, Wociechowo, Górka, Łobza, Parzynczewo, Wławki, Kapalica i innych. Jan Głogiński ożeniony był z Malgorzatą Noskowską a po jej śmierci z Zofią (Ofką) Księską, wdową po Jerzym z Błażejewa. Głogiński miał syna Macieja, burgrabiego ziemskiego kaliskiego.
  • Maciej Głogiński (zm. po 1517) - burgrabia ziemski kaliski, właściciel dóbr ziemskichwe wsiach: Noskowo, Parzynczewo, Górka, Wławki, Kapalica i innych. Maciej Głogiński ożeniony był z Dorotą z Goliny.
  • Walenty Głogiński (zm. po 1559) - gwardian franciszkanów lwowskich.
  • Mikołaj Głogiński (zm. po 1579) - podczaszy kaliski, poseł na sejm koronacyjny 1574 roku z województwa kaliskiego, poborca podatków w województwie kaliskim, właściciel (lub współwłaściciel) dóbr: Głoginin, Chociszewice, Zimnowoda, Bobkowice, Ziemlin, Kuczyna, Baszkowo i innych. Był synem Andrzeja Głogińskiego, dziedzica w Borzeniczkach i Barbary z Baszkowskich. Ożenił się z Zofią Chociszewską.

Majątki ziemskie Głogińskich

Poniżej lista ważniejszych dóbr ziemskich rodziny Głogińskich.

Głoginin, Noskowo (dzisiaj Nosków), Chociszewice (dziś część Pępowa), Bobkowice (dziś Babkowice), Zimnowoda, Kuczyna, Ziemlin, Baszkowo (dziś Baszków), Borzeniczki (dziś Borzęciczki).

Źródła i literatura

  • B. Paprocki, Herby rycerstwa polskiego przez Bartosza Paprockiego zebrane i wydane r. p. 1584, wydanie Kazimierza Józefa Turowskiego, Kraków 1858, s. 372.
  • K. Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845, t. IV s. 146.
  • A. Boniecki, Herbarz Polski, Warszawa 1889-1913, t. VI, s. 101.
  • S. Uruski, Herbarz szlachty polskiej, Warszawa 1904-1931, t. IV, s. 194.
  • Teki Dworzaczka, Biblioteka Kórnicka PAN.
  • AGAD, Rejestry poborowe woj. kaliskiego, ASK I, sygn. 12.
  • Rocznik Heraldyczny, nr VI/1921-23, s. 142.
  • Urzędnicy wielkopolscy XV-XVIII wieku. Spisy, (praca zbiorowa pod red. A. Gąsiorowskiego), Wrocław, Warszawa, Łódź, Kraków, Gdańsk 1987, s. 201.
  • S. Łukomski, Koźmin Wielki i Nowy, Poznań 1914, s. 255.
  • R. Jaworski, Spis posłów koronnych na sejm koronacyjny w 1574 roku, [w:] Kwartalnik Historyczny, Rocznik CXXIV, 2017/2, s. 305.