Mościc ze Ściborza: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (poprawa linków)
 
Linia 4: Linia 4:
  
 
== Życiorys ==
 
== Życiorys ==
Pochodził ze Ściborza na Kujawach. Jego ojcem był Mikołaj ze Ściborza, chorąży inowrocławski. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach w roku 1353 jako wojewoda gniewkowski. Był najwyższym dostojnikiem w księstwie Władysława Białego. Po dokonaniu zastawu księstwa gniewkowskiego przez Władysława Białego Kazimierzowi Wielkiemu (1363/4) Mościc ze Ściborza wszedł w krąg dostojników królewskich. Współpraca z królem Kazimierzem układała się bardzo dobrze. W otoczeniu króla przebywał on na zjazdach z książętami głogowskim i bełskim w Bobrownikach (1365) oraz na zgromadzeniu książąt i dostojników w Płocku i Łowiczu (1369), podczas celebracji zaślubin królewskiego wnuka Kazka z Małgorzatą mazowiecką. W 1368 roku został powołany na urząd starosty brzeskiego kujawskiego. Mościc zmarł przed 1383 rokiem. Miał kilku synów: Ścibora, woj. siedmiogrodzkiego, Mikołaja, kasztelana bydgoskiego, Andrzeja, podczaszego inowrocławskiego lub gniewkowskiego i Marcina, kanonika włocławskiego. Córką Mościca była Zofia, małżonka kasztelana międzyrzeckiego Przedpełka ze Stęszewa h. Łodzia.
+
Pochodził ze Ściborza na Kujawach. Jego ojcem był Mikołaj ze Ściborza, chorąży inowrocławski. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach w roku 1353 jako wojewoda gniewkowski. Był najwyższym dostojnikiem w księstwie Władysława Białego. Po dokonaniu zastawu księstwa gniewkowskiego przez Władysława Białego Kazimierzowi Wielkiemu (1363/4) Mościc ze Ściborza wszedł w krąg dostojników królewskich. Współpraca z królem Kazimierzem układała się bardzo dobrze. W otoczeniu króla przebywał on na zjazdach z książętami głogowskim i bełskim w Bobrownikach (1365) oraz na zgromadzeniu książąt i dostojników w Płocku i Łowiczu (1369), podczas celebracji zaślubin królewskiego wnuka Kazka z Małgorzatą mazowiecką. W 1368 roku został powołany na urząd starosty brzeskiego kujawskiego. Mościc zmarł przed 1383 rokiem. Miał kilku synów: [[Ścibor ze Ściborzyc|Ścibora]], woj. siedmiogrodzkiego, [[Mikołaj ze Ściborza|Mikołaja]], kasztelana bydgoskiego, Andrzeja, podczaszego inowrocławskiego lub gniewkowskiego i [[Marcin ze Ściborza|Marcina]], kanonika włocławskiego. Córką Mościca była Zofia, małżonka kasztelana międzyrzeckiego Przedpełka ze Stęszewa h. Łodzia.
 
Imię Mościca stało się zawołaniem całej kujawskiej linii rodu.
 
Imię Mościca stało się zawołaniem całej kujawskiej linii rodu.
  

Aktualna wersja na dzień 17:38, 4 maj 2020

Herb Ostoja

Mościc ze Ściborza herbu Ostoja (zm. przed. 1383 r.) – dziedzic Ściborza na Kujawach, wojewoda gniewkowski i starosta brzeski kujawski.

Życiorys

Pochodził ze Ściborza na Kujawach. Jego ojcem był Mikołaj ze Ściborza, chorąży inowrocławski. Po raz pierwszy pojawia się w źródłach w roku 1353 jako wojewoda gniewkowski. Był najwyższym dostojnikiem w księstwie Władysława Białego. Po dokonaniu zastawu księstwa gniewkowskiego przez Władysława Białego Kazimierzowi Wielkiemu (1363/4) Mościc ze Ściborza wszedł w krąg dostojników królewskich. Współpraca z królem Kazimierzem układała się bardzo dobrze. W otoczeniu króla przebywał on na zjazdach z książętami głogowskim i bełskim w Bobrownikach (1365) oraz na zgromadzeniu książąt i dostojników w Płocku i Łowiczu (1369), podczas celebracji zaślubin królewskiego wnuka Kazka z Małgorzatą mazowiecką. W 1368 roku został powołany na urząd starosty brzeskiego kujawskiego. Mościc zmarł przed 1383 rokiem. Miał kilku synów: Ścibora, woj. siedmiogrodzkiego, Mikołaja, kasztelana bydgoskiego, Andrzeja, podczaszego inowrocławskiego lub gniewkowskiego i Marcina, kanonika włocławskiego. Córką Mościca była Zofia, małżonka kasztelana międzyrzeckiego Przedpełka ze Stęszewa h. Łodzia. Imię Mościca stało się zawołaniem całej kujawskiej linii rodu.

Zobacz też

Bibliografia

  • R. Kalinowski, Protoheraldyczny znak na portalu kościoła w Wysocicach a historia herbu Ostoja w średniowieczu, Rocznik Polskiego Towarzystwa Heraldycznego nowej serii, t. XV (XXVI), Warszawa 2016.
  • J. Bieniak, Mościc ze Ściborza h. Mościc-Ostoja, [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. XXII, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1977.