Członkowie rodziny Głogińskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 12 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Plik:Ostoja labry plaszczowe malowane.jpg|120px|right|]]
 
[[Plik:Ostoja labry plaszczowe malowane.jpg|120px|right|]]
  
 +
Przedstawiciele rodziny [[Głogiński]]ch.
  
== Przodkowie rodziny ==
+
* Pierwszym znanym przedstawicielem rodziny Głogińskich był '''Jan Głogiński''', o którym wiadomo, że już w 1448 roku posiadał majątek '''Głoginin'''. Tego roku zapisał na połowie swoich dóbr żonie '''Elżbiecie''' 50 grzywien tytułem wiana i posagu.
 +
:
 +
* '''Jan Głogiński''' (zm. po 1503) - właściciel dóbr ziemskich we wsiach: Głoginin, Noskowo, Wociechowo, Górka, Łobez, Parzynczewo, Wławki, Kapalica, Nowiec i innych. Jan Głogiński ożeniony był z Malgorzatą Noskowską a po jej śmierci z Zofią (Ofką) Księską, wdową po Jerzym z Błażejewa Błażejewskim. Głogiński miał syna Macieja, burgrabiego ziemskiego kaliskiego.
 +
:
 +
* '''Marcin Głogiński''' (zm. po 1510) - burmistrz [https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%BAmin_Wielkopolski Wielkiego Koźmina].
 +
:
 +
* '''Wojciech Głogiński''' (zm. po 1517) - łożniczy królewski. W roku 1517 oddał swoje części (macierzystą i ojcowską) w Głogininie bratu Andrzejowi.
 +
:
 +
* '''Maciej Głogiński''' (zm. po 1517) - burgrabia ziemski kaliski, właściciel dóbr ziemskichwe wsiach: Noskowo, Parzynczewo, Górka, Wławki, Kapalica i innych. Był synem Jana Głogińskiego. Maciej Głogiński ożeniony był z Dorotą z Goliny.
 +
:
 +
* '''Walenty Głogiński''' (zm. po 1559) - gwardian franciszkanów lwowskich.
 +
:
 +
* '''[https://pl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_G%C5%82ogi%C5%84ski Mikołaj Głogiński]''' (zm. po 1579) - podczaszy kaliski, poseł na sejm koronacyjny 1574 roku z województwa kaliskiego, poborca podatków w województwie kaliskim, właściciel (lub współwłaściciel) dóbr: Głoginin, Chociszewice, Zimnowoda, Bobkowice, Ziemlin, Kuczyna, Baszkowo i innych. Był synem Andrzeja Głogińskiego, dziedzica w Głogininie oraz Borzeniczkach i Barbary z Baszkowskich. Ożenił się z Zofią Chociszewską.
  
* Głogiński
+
==Zobacz też==
  
 
+
* [[Historia rodziny Głogiński|Historia rodziny]]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
== Żyjący członkowie rodziny ==
 
 
 
* Głogiński
 

Aktualna wersja na dzień 06:07, 20 cze 2023

Ostoja labry plaszczowe malowane.jpg

Przedstawiciele rodziny Głogińskich.

  • Pierwszym znanym przedstawicielem rodziny Głogińskich był Jan Głogiński, o którym wiadomo, że już w 1448 roku posiadał majątek Głoginin. Tego roku zapisał na połowie swoich dóbr żonie Elżbiecie 50 grzywien tytułem wiana i posagu.
  • Jan Głogiński (zm. po 1503) - właściciel dóbr ziemskich we wsiach: Głoginin, Noskowo, Wociechowo, Górka, Łobez, Parzynczewo, Wławki, Kapalica, Nowiec i innych. Jan Głogiński ożeniony był z Malgorzatą Noskowską a po jej śmierci z Zofią (Ofką) Księską, wdową po Jerzym z Błażejewa Błażejewskim. Głogiński miał syna Macieja, burgrabiego ziemskiego kaliskiego.
  • Wojciech Głogiński (zm. po 1517) - łożniczy królewski. W roku 1517 oddał swoje części (macierzystą i ojcowską) w Głogininie bratu Andrzejowi.
  • Maciej Głogiński (zm. po 1517) - burgrabia ziemski kaliski, właściciel dóbr ziemskichwe wsiach: Noskowo, Parzynczewo, Górka, Wławki, Kapalica i innych. Był synem Jana Głogińskiego. Maciej Głogiński ożeniony był z Dorotą z Goliny.
  • Walenty Głogiński (zm. po 1559) - gwardian franciszkanów lwowskich.
  • Mikołaj Głogiński (zm. po 1579) - podczaszy kaliski, poseł na sejm koronacyjny 1574 roku z województwa kaliskiego, poborca podatków w województwie kaliskim, właściciel (lub współwłaściciel) dóbr: Głoginin, Chociszewice, Zimnowoda, Bobkowice, Ziemlin, Kuczyna, Baszkowo i innych. Był synem Andrzeja Głogińskiego, dziedzica w Głogininie oraz Borzeniczkach i Barbary z Baszkowskich. Ożenił się z Zofią Chociszewską.

Zobacz też