Majątki ziemskie Błociszewskich

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostoja nowa malowana.jpg

Majątki ziemskie Błociszewskich w Rzeczpospolitej

Błociszewo

Błociszewo - wieś sołecka w gminie Śrem województwa poznańskiego. Nazwa wsi położonej nad rzeczką Błotniczką pojawia się w przekazach po raz pierwszy w połowie XIV wieku kiedy podobnie jak większość okolicznych wsi należała do Ostoiów. Kroniki wymieniają nazwę wsi rycerskiej Błociszewo i związanego z nią rycerza Jakusza z Błociszewa. Czytaj wiecej

Brodnica

Własność Mikołaja z Błociszewa 1408

Krajkowo

Własność Mikołaja z Błociszewa 1417

Ciołkowo

Ciołkowo - Wieś wzmiankowano po raz pierwszy w źródłach w 1396 r. Na początku XV w, stanowiła własność Ciołkowskich , a w końcu XV w. Niepartskich i Górskich. W 1534r współwłasność Górskich i Rosnowskich. W XVIII w, w posiadaniu Koszutskich i Nieżychowskich, w końcu XVIII w, rodziny Błociszewskich. Ostatni z Błociszewskich właściciel Ciołkowa mjr. Stanisław Błociszewski (1804- 1888 ) aresztowany był za czynny udział w Powstaniu Styczniowym, zaś majątek przejęła Komisja Kolonizacyjna która w 1865r sprzedała go Niemcom - Edwardowi i Auguście Mullerom

Gaj

Gniewkowo

Grzybowo

Klony

Miłostowo

Mnichy

Parusewo

Przecław

Rogowo

Smogorzewo

Sobiesiernia

Tucząpy

Młodzikowo

Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie średzkim, założył ją w roku 1136 rycerz o imieniu Młodzik stąd wzięła się nazwa wsi, dawne nazwy to Młodzychowo (1507), Młodzików ostateczna nazwa znana jest od XVI wieku. w latach 1911- 1918 właścicielem Młodzikowa jest dr. prawa Tadeusz Ostoja Błociszewski (1878- 1934)

Krzyżanki

Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie gostyńskim. Miejscowość wymieniana w źródłach od 1399 r. W 1 poł. XVI w.należała do rodziny Zdunowskich ze Zdun, około poł.XV, do Jana z Unięcic( obecnie Chumiętki), a w 2 poł wieku XVIII własność rodziny Miaskowskich później Bronikowskich. Ok.1840 r, roku znajdowała się w rękach Błociszewskich. W 1868 r, jako właściciel majątku występuje Augustyn Błociszewski.

Lubiatowo

Wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1391 roku, wówczas wieś była własnością biskupów poznańskich. Póżniej istniał tu folfark, którego dziedzicami byli: na przełomie XIV i XV - Lubiatowscy, w latach 1440-1470 - Wysokotowie z Ostrowa koło Śremu, a następnie do 1590 roku - Błociszewscy alias Lubiatowscy herbu Ostoja.

Lubiatowo ( woj wielkopolskie ) - Wikipedia - wolna encyklopedia