Historia rodziny Bzowski

Z Ostoya
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ostoja tarcza korona1.jpg

English flag.png

Bzowski - odwieczna szlachta, rodzina rycerska, stara linja Ostoi używająca przydomku Janota dla odróżnienia od Innych rodzin o nazwisku Bzowski. W XVIII wieku, z niewiadomych powodów, Józef Janota Bzowski używał herbu Nowina i tak też zostało aż do dziś. Tymsamym rodzina Janota Bzowskich jest rodem z Ostoi ale pieczętuję się herbem Nowina mając za razem wszelkie prawa do pieczętowania się swoim prastarym herbem Ostoja. Barones regni w Koronie.

Spis treści

Historia

Jan z Bzowa przezwany Janota, żyjący w latach 1388-1419, zostawił synów Macieja, Jakóba, Mikołaja i Jana, w 1432 r. zwanymi potocznie Janotami i który to przydomek przeszedł na dalsze pokolenia.

Rodzina Janota Bzowskich była przez stulecia w posiadaniu licznych majątków rodzinnych w różnych regionach Rzeczpospolitej.

Aleksander, ożeniony z Elżbietą z Opatkowic Janowską, będąc chorym spiał testament ale że wyzdrowiał testament nie doszedł do skutku. Jednak w r. 1644 został zabity przez szwagrów Janowskich i Piotra Bogusławskiego w najeżdzie na Pełcznicę. Zostąły po nim trzy córki i jeden syn, wśród nich Teresę Janocianke Bzowską. Marcyan Janota Bzowski syn Stanisława, porwał w r. 1664 krewną swoją Terese Janociankę Bzowską, córkę Aleksandra i się z nią ożenił, co nie należy do wyjątku w historii Rodu Ostoi. Proces zakończył sie ugodą w r. 1668 a niedługo potem urodzili się synowie Franciszek i Aleksander w majątku rodzinnym Połaniec. Ta linia wylegitymowała się w Królestwie z herbem Ostoja w r. 1845 jako potomkowie Jana, dziedzica Mietła.

Członkowie rodziny Janota Bzowskich

Wybitni przedstawiciele rodziny Janota Bzowski

  • Abraham Bzowski - dominikanin, przedstawiciel nurtu kontrreformacji, historyk Kościoła, hagiograf. Ur. 1567.
  • Józef Felicjan Janota Bzowski - pierwszy w rodzinie który uzywał herbu Nowina zamiast Ostoja, prawdopodobnie po Matce. Regent grodzki sandecki, burgrabia krakowski w r. 1746

Majątki ziemskie Janota Bzowskich

  • Bzowo - gniazdo rodziny w powiecie olkuskim,

Bibligrafia

  • Adam Boniecki, Herbarz Polski, T.2, str. 300 - Bzowski.
Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia