Domaradzki Jerzy Jan

Z Ostoya
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Jerzy Jan Domaradzki.jpg

Button-flaga-polski.jpg

Jerzy Jan Domaradzki - syn Stanisława Domaradzkiego i Stanisławą z domu Ostoja Czechowicz, ur. 04.05.1895 w Raju koło nearby Brzeżan na Ukrainie, zm. 23.11.1961 w Warszawie. Żołnierz legionów polskich, kapitan Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej. Ożenił się z Olgą Marią, córką Stanisława Wyszyńskiego i Heleny z domu Kołdzińska. Miał z nią dwóch synów, Stanisława ur. 29.10.1936 i Andrzeja ur. 29.10.1931

Wspomnienia Pana Andrzeja de Ostoi Domoaradzkiego:

Miastem rodziny mojego Ojca są Brzeżany woj tarnopolskie obecnie na terenie Ukrainy. Dziadek, Stanisław Domaradzki był zatrudniony u Potockich w pobliskiej miejscowosci Raj lub Sieniawa. W Brzeżanach dziadek mieszkał i był włascicielem kamienicy o kubaturze 5555 m z salą balowa na pietrze i dużą restauracją na parterze. Na pewno jej nie prowadził tylko dzierżawił, czy tez wynajmował. Adres Iwaszkiewicza 1, choć wejscie do restauracji było od strony Rynku w Brzeżanach. Pamietam (miałem wówczas 7 lat), że prowadzono w tym domu intensywne życie towarzyskie, czemu nie można sie dziwić, jak że rodzony brat babci- Stanisławy, Mieczysław Czechowicz był burmistrzem Brzeżan. Moj Ojciec, Jerzy miał jeszcze trzech braci: Stanisław, Adam i Jan. Wszyscy byli w Legionach Piłsudskiego, a ten ostatni po wyzwoleniu (wraz z moim Ojcem) z Oflagu w Gross Born i Woldenbergu przeniósł sie do USA i tam zmarł.


English flag.png

Jerzy Jan Domaradzki - son of Stanisław Domaradzki and Stanisława born Czechowicz of Ostoja, born 04.05.1895 in Raj nearby Brzeżany in Ukraine, past away 23.11.1961 in Warsaw, Poland. He served in polish legions and was captain in Polish Army after WW I. He married to Olga Maria, daughter of Stanisław Wyszyński and Helena born Kołdzińska and with her he had two son's, Stanisław born 29.10.1936 and Andrzej born 29.10.1931.

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia