Boguszewski Krzysztof

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krzysztof Boguszewski St Martin in Amiens.jpg

Button-flaga-polski.jpg

Krzysztof Aleksander Boguszewski (zm. w 1635 r. w Poznaniu) - znany malarz, który żył i pracował w Wielkopolsce. Był synem Augustyna. Pochodził z ziemi chełmińskiej, niewiele jednak wiadomo o jego życiu i wykształceniu artystycznym. Wczesne lata twórczości związały go z Gdańskiem z warsztatem Hermana Hana. W roku 1623 Zygmunt III Waza, jako znanemu już malarzowi przyznał serwitorat królewski. W latach 1627 – 1631 wykonał dla Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku obraz Bitwa pod Grunwaldem.

W 1628 roku pracował w opactwie cysterskim w Paradyżu-Gościkowie koło Międzyrzecza, jako malarz opata Marka Łętowskiego. Tam powstały zachowane do dziś cztery obrazy, z których obraz Św, Paweł pozostał na miejscu, natomiast pozostałe trzy przeniesiono w 1834 roku, z powodu likwidacji klasztoru, do katedry w Poznaniu. Są to obrazy:

  • Wjazd św. Marcina do Amiens – rok 1628, olej na płótnie i desce. Jedyny sygnowany obraz artysty. Około roku 1857 znajdował się w kaplicy Górków w katedrze, a w 1906 przeniesiono go do kaplicy pw. św. Marcina, gdzie znajduje się obecnie.
  • Niepokalane Poczęcie – pierwotnie w kaplicy św. Franciszka Ksawerego w katedrze, obecnie w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu
  • Niebieskie Jeruzalem – obecnie znajduje się w kaplicy Matki Boskiej i Świętych Aniołów.

W roku 1629 Krzysztof Boguszewski był klerykiem w Poznaniu, gdzie w roku 1631 przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. W kościele tym, w jednym z ołtarzy, znajduje się obraz Anioła Stróża, który jest mu przypisywany. Boguszewski był również fundatorem tego ołtarza i opiekunem Bractwa Aniołów Stróżów. Zmarł w 1635 roku w Poznaniu i został pochowany w podziemiach kościoła św. Wojciecha.

Testament artysty potwierdza jego kontakty z Opalińskimi z Sierakowa. Tak też można przypyuszczać, że autorstwa Boguszewskiego są obrazy z ołtarza Matki Boskiej na smoku ufundowane w 1629 roku przez wojewodziankę Zofię Opalińską.


English flag.png

Krzysztof Aleksander Boguszewski - (died 1635 in Poznan) was well known Baroque painter in Poland.

He was son of August and raised in Chełmno County, by a family that was part of Clan of Ostoja. In early years Krzysztof master his skills in Gdańsk under the supervision of Herman Han. Then in 1623 he was appointed painter by king Sigismund III Vasa to work for the Crown. Between 1627 and 1631 he worked on paintings showing the Battle of Grunwald in Town Hall of Gdańsk. In year 1628 he worked in the Abbacy of Paradaz-Goscikowo instructed by abbot Marek Łętowski where he produced four paintings of which of St. Paul remained in the Abbacy and other like St. Martin of Tours were moved to the Poznań Cathedral.

He become priest in Sankt Wojciech church in Poznań in 1631 where he also found his final resting place in 1635. In the church he painted a picture of an Guarding angel and also founded the altar.