Majątki ziemskie Błociszewskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 23 wersji utworzonych przez 2 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
 +
[[Plik:Ostoja nowa malowana.jpg|220px|right|]]
 +
 
=Majątki ziemskie [[Błociszewski|Błociszewskich]] w Rzeczpospolitej=
 
=Majątki ziemskie [[Błociszewski|Błociszewskich]] w Rzeczpospolitej=
  
 
==[[Błociszewo]]==
 
==[[Błociszewo]]==
:
+
'''[[Błociszewo]]''' - wieś sołecka w gminie Śrem województwa poznańskiego. Nazwa wsi położonej nad rzeczką Błotniczką pojawia się w przekazach po raz pierwszy w połowie XIV wieku kiedy podobnie jak większość okolicznych wsi należała do Ostoiów. Kroniki wymieniają nazwę wsi rycerskiej Błociszewo i związanego z nią rycerza '''[[Błociszewski Jakusz|Jakusza z Błociszewa]]'''. '''[[Błociszewo|''Czytaj wiecej'']]'''
 +
 
 +
==Brodnica==
 +
 
 +
: Własność Mikołaja z Błociszewa 1408
 +
 
 +
==Krajkowo==
 +
 
 +
:Własność Mikołaja z Błociszewa 1417
 +
 
 +
==[[Ciołkowo]]==
 +
 
 +
'''[[Ciołkowo]]''' - Wieś wzmiankowano po raz pierwszy w źródłach w 1396 r. Na początku XV w, stanowiła własność Ciołkowskich , a w końcu XV w. Niepartskich i Górskich. W 1534r współwłasność Górskich i Rosnowskich. W XVIII w, w posiadaniu Koszutskich i Nieżychowskich, w końcu XVIII w, rodziny Błociszewskich. Ostatni z Błociszewskich właściciel Ciołkowa [[Błociszewski Stanisław (major)|mjr. Stanisław Błociszewski]] (1804- 1888 ) aresztowany był za czynny udział w Powstaniu Styczniowym, zaś majątek przejęła Komisja Kolonizacyjna która w 1865r sprzedała go Niemcom - Edwardowi i Auguście Mullerom
 +
 
 
==[[Gaj]]==
 
==[[Gaj]]==
 
:
 
:
Linia 8: Linia 23:
 
:
 
:
 
==[[Grzybowo]]==
 
==[[Grzybowo]]==
 +
:
 +
==[[Klony]]==
 
:
 
:
 
==[[Miłostowo]]==
 
==[[Miłostowo]]==
Linia 13: Linia 30:
 
==[[Mnichy]]==
 
==[[Mnichy]]==
 
:
 
:
==[[Tucząpy]]==
+
==[[Parusewo]]==
 +
:
 +
==[[Przecław]]==
 +
:
 +
==[[Rogowo]]==
 
:
 
:
==Smogorzewo==
+
==[[Smogorzewo]]==
 
:
 
:
==Ciołkowo==
+
==[[Sobiesiernia]]==
 
:
 
:
==Sobiesiernia==
+
==[[Tucząpy]]==
 
:
 
:
==Rogowo==
+
==[[Młodzikowo]]==  
 +
Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie średzkim, założył ją w roku 1136 rycerz o imieniu Młodzik stąd wzięła się nazwa wsi, dawne nazwy to Młodzychowo (1507), Młodzików ostateczna nazwa znana jest od XVI wieku. w latach 1911- 1918 właścicielem Młodzikowa jest dr. prawa [[Błociszewski Tadeusz (dr.prawa)|Tadeusz Ostoja Błociszewski]] (1878- 1934)
 +
:
 +
 
 +
==[[Krzyżanki]]==
 +
Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie gostyńskim. Miejscowość wymieniana w źródłach od 1399 r. W 1 poł. XVI w.należała do rodziny Zdunowskich ze Zdun, około poł.XV, do Jana z Unięcic( obecnie Chumiętki), a w 2 poł wieku XVIII własność rodziny Miaskowskich później Bronikowskich. Ok.1840 r, roku znajdowała się w rękach Błociszewskich. W 1868 r, jako właściciel majątku występuje [[Błociszewski Augustyn|Augustyn Błociszewski]].
 +
 
 +
==[[Lubiatowo ]] ==
 +
Wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1391 roku, wówczas wieś była własnością biskupów poznańskich. Póżniej istniał tu folfark, którego dziedzicami byli: na przełomie XIV i XV - Lubiatowscy, w latach 1440-1470 -  Wysokotowie z Ostrowa koło Śremu, a następnie do 1590 roku - Błociszewscy alias Lubiatowscy herbu Ostoja.
 +
 
 +
Lubiatowo ( woj wielkopolskie ) - Wikipedia - wolna encyklopedia

Aktualna wersja na dzień 02:45, 14 sty 2013

Ostoja nowa malowana.jpg

Majątki ziemskie Błociszewskich w Rzeczpospolitej

Błociszewo

Błociszewo - wieś sołecka w gminie Śrem województwa poznańskiego. Nazwa wsi położonej nad rzeczką Błotniczką pojawia się w przekazach po raz pierwszy w połowie XIV wieku kiedy podobnie jak większość okolicznych wsi należała do Ostoiów. Kroniki wymieniają nazwę wsi rycerskiej Błociszewo i związanego z nią rycerza Jakusza z Błociszewa. Czytaj wiecej

Brodnica

Własność Mikołaja z Błociszewa 1408

Krajkowo

Własność Mikołaja z Błociszewa 1417

Ciołkowo

Ciołkowo - Wieś wzmiankowano po raz pierwszy w źródłach w 1396 r. Na początku XV w, stanowiła własność Ciołkowskich , a w końcu XV w. Niepartskich i Górskich. W 1534r współwłasność Górskich i Rosnowskich. W XVIII w, w posiadaniu Koszutskich i Nieżychowskich, w końcu XVIII w, rodziny Błociszewskich. Ostatni z Błociszewskich właściciel Ciołkowa mjr. Stanisław Błociszewski (1804- 1888 ) aresztowany był za czynny udział w Powstaniu Styczniowym, zaś majątek przejęła Komisja Kolonizacyjna która w 1865r sprzedała go Niemcom - Edwardowi i Auguście Mullerom

Gaj

Gniewkowo

Grzybowo

Klony

Miłostowo

Mnichy

Parusewo

Przecław

Rogowo

Smogorzewo

Sobiesiernia

Tucząpy

Młodzikowo

Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie średzkim, założył ją w roku 1136 rycerz o imieniu Młodzik stąd wzięła się nazwa wsi, dawne nazwy to Młodzychowo (1507), Młodzików ostateczna nazwa znana jest od XVI wieku. w latach 1911- 1918 właścicielem Młodzikowa jest dr. prawa Tadeusz Ostoja Błociszewski (1878- 1934)

Krzyżanki

Wieś położona w województwie wielkopolskim w powiecie gostyńskim. Miejscowość wymieniana w źródłach od 1399 r. W 1 poł. XVI w.należała do rodziny Zdunowskich ze Zdun, około poł.XV, do Jana z Unięcic( obecnie Chumiętki), a w 2 poł wieku XVIII własność rodziny Miaskowskich później Bronikowskich. Ok.1840 r, roku znajdowała się w rękach Błociszewskich. W 1868 r, jako właściciel majątku występuje Augustyn Błociszewski.

Lubiatowo

Wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie śremskim. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1391 roku, wówczas wieś była własnością biskupów poznańskich. Póżniej istniał tu folfark, którego dziedzicami byli: na przełomie XIV i XV - Lubiatowscy, w latach 1440-1470 - Wysokotowie z Ostrowa koło Śremu, a następnie do 1590 roku - Błociszewscy alias Lubiatowscy herbu Ostoja.

Lubiatowo ( woj wielkopolskie ) - Wikipedia - wolna encyklopedia