Raczko

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

English flag.png

Ostoja labry plaszczowe malowane.jpg

STRONA GŁÓWNA OSTOI

Przejście na stronę główną

Aktualne Wiadomości

W dniu 2 czerwca 2012 odbył się IX Zjazd Rodziny Raczko. Pomimo deszczowej pogody i niskiej temperatury w Zjeździe zorganizowanym przy dawnym młynie Kazimierza Raczko w Osińskich wzięło udział około 80 osób.

Treść zaproszenia z programem - patrz Dokumenty. Poza założonym wcześniej programem odbyła się prelekcja na temat początków historii rodziny Raczko w XIV/XVI wieku. Było także zaprezentowane na planszy szczegółowe drzewo genealogiczne potomków Wincentego Raczko z Liwa, dziadka Kazimierza Raczko z Osińskich.

Zdjęcia ze Zjazdu zostaną wkrótce zamieszczone w Zdjęcia i skany.

Historia rodziny

Stara rodzina bojarów litewskich - odwieczna szlachta, rodzina rycerska pieczętująca się herbem Ostoja od połowy XV wieku. Rafał Saczkowicz Raczko z Puczyc i Ruskowa, sędzia ziemski bielski w r. 1470 i starosta mielnicki w r. 1484. Synowie Rafała: Bartłomiej, w r. 1484 bakałarz Akademii Krakowskiej, kanonik katedralny wileński w r. 1493, Paweł na Ruskowie, wojski ziemi bielskiej w r. 1511, Jerzy na Puczycach i Turośni, sędzia ziemski bielski w r. 1514 i sekretarz Zygmunta Starego I w r. 1533, Jan na Kibortyszkach, Podubisach i Ugianach w Żmudzi. Jerzy Raczko, rycerz zacny, w r. 1506 pod Kleckiem wg Stryjkowskiego „dzielności dokazował” walcząc z Tatarami przy boku Jana Radziwiłła.

O historii tej odwiecznej szlachty litewsko-podlaskiej więcej napisane jest tutaj.

Dokumenty

Dokumenty Ostoi Raczko

Zdjęcia i skany

Zdjęcia i skany rodziny

Członkowie rodziny Raczko

Czlonkowie rodziny, poszczegolne linje dzisiejsze i wygasle po mieczu.

Spokrewnione linie Ostoi

Spokrewnione rodziny tej samej linii Ostoi ktore przybraly inne nazwiska

DNA rodziny Raczko