Boguszewski Krzysztof
Krzysztof Aleksander Boguszewski (zm. w 1635 r. w Poznaniu) - znany malarz, który żył i pracował w Wielkopolsce. Był synem Augustyna. Pochodził z ziemi chełmińskiej, niewiele jednak wiadomo o jego życiu i wykształceniu artystycznym. Wczesne lata twórczości związały go z Gdańskiem z warsztatem Hermana Hana. W roku 1623 Zygmunt III Waza, jako znanemu już malarzowi przyznał serwitorat królewski. W latach 1627 – 1631 wykonał dla Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku obraz Bitwa pod Grunwaldem.
W 1628 roku pracował w opactwie cysterskim w Paradyżu-Gościkowie koło Międzyrzecza, jako malarz opata Marka Łętowskiego. Tam powstały zachowane do dziś cztery obrazy, z których obraz Św, Paweł pozostał na miejscu, natomiast pozostałe trzy przeniesiono w 1834 roku, z powodu likwidacji klasztoru, do katedry w Poznaniu. Są to obrazy:
- Wjazd św. Marcina do Amiens – rok 1628, olej na płótnie i desce. Jedyny sygnowany obraz artysty. Około roku 1857 znajdował się w kaplicy Górków w katedrze, a w 1906 przeniesiono go do kaplicy pw. św. Marcina, gdzie znajduje się obecnie.
- Niepokalane Poczęcie – pierwotnie w kaplicy św. Franciszka Ksawerego w katedrze, obecnie w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu
- Niebieskie Jeruzalem – obecnie znajduje się w kaplicy Matki Boskiej i Świętych Aniołów .
W roku 1629 Krzysztof Boguszewski był klerykiem w Poznaniu, gdzie w roku 1631 przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. W kościele tym, w jednym z ołtarzy, znajduje się obraz Anioła Stróża, który jest mu przypisywany. Boguszewski był również fundatorem tego ołtarza i opiekunem Bractwa Aniołów Stróżów. Zmarł w 1635 roku w Poznaniu i został pochowany w podziemiach kościoła św. Wojciecha.
Testament artysty potwierdza jego kontakty z Opalińskimi z Sierakowa. Tak też można przypyuszczać, że autorstwa Boguszewskiego są obrazy z ołtarza Matki Boskiej na smoku ufundowane w 1629 roku przez wojewodziankę Zofię Opalińską.
Kategoria Boguszewski[[
Kategoria:Artist]]