Historia rodziny Błociszewskich
Błociszewski - stara rycerska rodzina Panów Rzeczpospolitej Możnowładztców. Zacna i wielce dla Polski zasłużona rodzina, Ostoja Narodu. Jedna z najstarszych linii Ostoi, z niej Jakusz z Błociszewa wojewoda Lwowski r. 1370. Mikołaj, Kasztelan Santocki 1406-1414. Wywodzi sie z majątku Błociszewo w powiecie kościańskim, jednego pochodzenia z Gajewskimi, Roguskimi, Soleckimi i Lubiatowskimi. Niekiedy błędnie pisana jako Złociszewski.
Historia rodziny
Inne znane dane dotyczące drzewa genalogicznego: Z roku 1358, rycerz Jakusz herbu Ostoja jest właścicielem Błociszewa. Z roku 1370 pochodzi jego znana pieczęć rycerska - herb Ostoja wojewody Lwowskiego. W roku 1393 notowany jest w Błociszewie rycerz Mirosz, w roku 1393 sędzia ziemski poznański. W roku 1408 bracia Jan i Mikołaj Błociszewscy wystawili za pozwoleniem biskupa poznańsliego Wojciecha Jastrzębca kościół parafialny w Błociszewie. W roku 1540, Wincenty z Błociszewa Błociszewski na majątku Gaj, należącego do Błociszewa, przybiera nazwisko Gajewski i odtąd dla zadukomentowania wspólności rodowej piszą się Gajewscy z Błociszewa.
Przy schyłku XVI wieku a na początku XVII mają Błociszewscy bardzo wybitnego przedstawiciela. Jest nim Jan Błociszewski, sędzia ziemski poznański, poseł do Węgier od Zygmunta III-go. W czasie rokoszu Zebrzydowskiego, utrzymuje Jan na stronie króla przy dostojeństwie królewskim województwa Wielkopolskie. Na wojnę, która po zabiciu Dymitra Samozwańca się rozpoczęła, wyprawia się z Królem, prowadzi znacznym kosztem oddział wojska w bitwie moskiewskiej. Mężnie walczy z nieprzyjacielem ale ginie na placu boju. Następnym zasłużonym dla rodziny jest Franciszek Błociszewski, jezuita, rektor kolegium Krośnieńskiego i Sandomierskiego. Do zasłużonych należą jeszcze Franciszek podwojewoda poznański (1746-1748), starosta grójecki. Wielka postać w rodzinie to Tadeusz, generał major wojsk koronnych, kawaler orderu św.Stanisława i Orła Białego. Przystępuje w 1791 r. do konfederacji generalnej i konstytucji 1792 r. jako poseł Łęczycki. Bracia Kazimierz i Tadeusz Błociszewscy z których pierwszy w 1848 r. w bitwie pod Miłosławiem stracił nogę, drugi w bitwie pod Książem traci ramię, emigrowali do Paryża. Kazimierz jest autorem 6-tomowej Historii Powszechnej.
Major Stanisław Błociszewski - wielka i zasłużona postać w rodzinie, Pan na Smogorzewie, Ciołkowie, Sobiesierni i na Rogowie, oficer wojsk polskich z r.1831, kawaler Złotego krzyża Virtuti Military, powstaniec w 1848 i w 1863 roku. Jan Błociszewski, kanonik i fundator kaplicy w Rzymie.
Znani przedstawiciele rodziny
- Jakusz z Błociszewa - wojewoda lwowski 1370
- Mirosz z Błociszewa - sędzia ziemski poznański 1393
- Mikołaj Błociszewski - kasztelan Santocki 1406-1414
- Jan Błociszewski - sędzia ziemski poznański, poseł do Węgier od Zygmunta III-go
- Franciszek Błociszewski - jezuita, rektor kolegium
- Franciszek Błociszewski (zm. po 1748) - podwojewodzi poznański (1746-1748) starosta grójecki
- Wyganowska Józefa - żona mjr Stanisława, matka Antoniego, powstańca
- Stanisław Błociszewski - z żoną Katarzyną z Bukowieckich h. Ogończyk, w r. 1659 miał córkę Ludwikę
- Stanisław Błociszewski (1804-1888) - major wojska polskiego, powstaniec
- Stanisław Błociszewski - doktor medycyny
- Stanisław Błociszewski - Stanisław Błociszewski Parusewo 1934r, wnuk dr.med Stanisława Błociszewskiego
- Stanisław Leonard Błociszewski ur. 1795 w Witowie - major wojska polskiego, syn generała majora Tadeusza Błociszewskiego
- Tadeusz Błociszewski - generał major, zm. w 1803r, uczestnik Sejmu Wielkiego, syn Franciszka i Ludwiki Drzewickiej
- Tadeusz Alojzy Błociszewski 1830-1890 - syn Stanisława Leonarda i Anny Manugiewicz, brat Kazimierza Błociszewskiego, powstaniec 1848r.
- Kazimierz Błociszewski ur. 13.X.1823 w Witowie, syn Stanisława Leonarda i Anny Manugiewicz, brat Tadeusza Alojzego. Historyk, autor czterotomowej Historii powszechnej. W 1845 r. organizuje w Wielkim Księstwie Poznańskim powstanie w 1846 r., uczestniczy w powstaniu r. 1848.