Członkowie rodziny Politalskich
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Politalski - Rodzina Politalskich jest reprezentowana w Stowarzyszeni Rodu Ostoja - members of the Politalski family are members of the Ostoja Clan Association.
- Mikołaj z Politalic (zm. po 1488) - dziedzic Politalic. Jego synami byli: Mikołaj, Piotr, Stanisław i Szczepan, dziedzice Politalic w 1534 roku.
- Piotr z Politalic Politalski (zm. po 1531) - dziedzic na Politalicach, wzmiankowany był w 1531 roku.
- Krzysztof Jan Chryzostom Politalski (zm. po 1649) - pisarz grodzki chęciński. Był mężem Marianny z Czarnieckich.
- Fabian Politalski (zm. po 1650) - instygator Trybunału Głównego Koronnego w Piotrkowi. Był mężem Jadwigi Horochówny.
- Fabian Politalski (zm. 1671) - vice-ekonom dóbr grodzieńskich. W roku 1650 kupił od Paców dobra Milkowszczyzna. Jego Małżonką była Krystyna Zofia Skorobochata.
- Stanisław Kazimierz Politalski (ur. po 1638) - skarbnik witebski (wg. Dworzaczka), dziedzic Milkowszczyzny. Był synem Krystyny Zofii Skorobochatej i Fabiana Politalskiego, vice-ekonoma dóbr grodzieńskich. Ożenił się z Niewiadomską.
- Jan Politalski (zm. 1678) - cześnik grodzieński, elektor Jana III Sobieskiego, posiadacz dóbr Zwierżany. Był synem Krystyny Zofii Skorobochatej i Fabiana Politalskiego, vice-ekonoma dóbr grodzieńskich. Jego małżonką była Marianna z Olszewskich.
- Szymon Politalski (zm. 1685) - łowczy grodzieński, właściciel dóbr Nierośno. Był synem Krystyny Zofii Skorobochatej i Fabiana Politalskiego, vice-ekonoma dóbr grodzieńskich. Ożenił się z Urszulą Reszczanką.
- Rafał Politalski (zm. po 1692) - zakonnik, dominikanin, doktor teologii, prowincjał litewski, przeor konwentu wileńskiego św. Ducha, przeor konwentu dominikanów w Sejnach, przeor konwentu dominikanów w Dereczynie, założyciel Bractwa Różańcowego w Goniądzu. Był synem Krystyny Zofii Skorobochatej i Fabiana Politalskiego, vice-ekonoma dóbr grodzieńskich.
- Szymon Aleksander Politalski (zm. po 1701) - łowczy grodzieński, dziedzic Milkowszczyzny. Był synem Stanisława Kazimierza Politalskiego, skarbnika witebskiego. Ożenił się z Salomeą Chreptowiczówną.
- Mikołaj Stanisław Politalski (zm. po 1702) - podstoli wiski, pisarz grodzki ostrzeszowski, dziedzic wsi: Szczypierno, Boczkowo, Piekart, Swiercze i cz. Niemojewa. Był synem Waleriana i Mari z Żeromskich. Jego małżonką była Teresa z Blińskich, jedyna dziedziczka miasta Stęszew z wsiami: Witobel, Krąplewo, Trzcielin i Wielkie Dębno. Dobra te Politalska sprzedała w 1681 roku Janowi z Łagowca Szczanieckiemu.
- Jakub Franciszek Politalski (zm. 1710) - horodniczy (burgrabia) zamku grodzieńskiego, pisarz grodzki grodzieński. Był synem Rafała Politalskiego. Jego małżonką była Katarzyna z Grobickich.
- Antoni Politalski (zm. 1746) - oboźny grodzieński, stolnik starodubowski, stolnik grodzieński. Był synem Szymona Politalskiego, łowczego grodzieńskiego i Urszuli z Reszków. Jego małżonką była Ewa z Bojanowskich h. Junosza.
- Ludwik Politalski (zm. 1776) - sędzia grodzki ostrzeszowski, burgrabia ostrzeszowski, wojski mniejszy radomszczański, miecznik radomszczański, wojski większy radomszczański, elektor króla Stanisława Augusta. Był synem Marcina i Joanny z Grzegorzewskich. Ożenił się z Anną Wężykówną Rudzką.
- Maksymilian Politalski (zm. po 1780) - burgrabia grodzki piotrkowski. Był synem Stanisława i Zofii z Komornickich. Jego małżonką była Ewa Rottermund h. własnego.
- Michał Politalski (zm. po 1792) - skarbnik grodzieński, cześnik grodzieński, sędzia ziemski grodzieński, poseł na sejm konwokacyjny 1764 roku Według relacji Naruszewicza z podróży króla Stanisława Augusta do Grodna w 1784 roku na granicy powiatów lidzkiego i grodzieńskiego witał Najjaśniejszego] P[ana] J[aśnie] P[an] Politalski, prezes ziemski grodzieński, którego Król J[egomość] uścisnąwszy i oświadczywszy ukontentowanie z usług syna jego, obiecał, mimo jadąc, dom jego w Milewicach odwiedzić. Jakoż, wyjechawszy z Kamionki, zajechał do dworu i z kwadrans tam zabawił z tak wielkim gospodarza ukontentowaniem, że ten sędziwy i poczciwy obywatel z radości więcej do pana łzami niżeli słowami mówił.
- Ignacy Politalski (zm. 1821) - pułkownik wojsk litewskich i polskich, sędzia deputat Trybunału Głównego Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziedzic Milkowszczyzny i Krzywdy. Był mężem Ludwiki Jezierskiej, podstolanki łukowskiej. Biskup Adam Naruszewicz w diariuszu z podróży króla Stanisława Augusta na sejm grodzieński w 1784 roku wspomniał Ignacego Politalskiego w kontekście organizacji wyjazdu tymi słowy: J[ego]m[ość] Pan major Politalski i kapitan Karłowski pojadą z Królem J[ego]m[o]ścią i potrzeba, aby z sobą mieli jednego siodlarza i kowala. Dla ich potrzeby będzie jedna kolaska i dwa pakowne wozy, na których będą królewskie rzędy, które będą potrzebne, jako też liberyja zapakowana, skóry, żelazo i inne potrzebne rzeczy, do których powozów trzech potrzeba będzie koni 18.
- Jan Kanty Politalski (zm. po 1826) - koniuszy nadworny koronny, szambelan JKMci, mąż Emilii Szamoty h. Prawdzic. Był synem Maksymiliana Politalskiego, burgrabiego grodzkiego piotrkowskiego i Ewy Rottermund.
- Stanisław Politalski (zm. 1888) - powstaniec styczniowy, członek Rady Powiatu Kolbuszowskiego, dziedzic Przewrotnego. Był synem Anny z Dolińskich i Jakuba Politalskiego, członka Stanów Galicyjskich, który nabył dobra Hucisko wraz z Przewrotnem w 1818 roku od Dobrzyńskich. Jego żoną była Tekla Kamila Dolińska.
Przewrotne - Kaplica grobowa Politalskich, autor: Arkadiusz Simko, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons.