Józef Teofil Bogusławski: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(UWAGA! Zastąpienie treści hasła bardzo krótkim tekstem: „#REDIRECT Bogusławski Józef”)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
'''Józef Teofil [[Bogusławski]] herbu Ostoja''' (ur. 1852 w Korczewie, zm. 1911 w Piotrkowie Trybunalskim) – polski działacz niepodległościowy. Urzędnik państwowy - pisarz Gminy Zelów.
+
#REDIRECT [[Bogusławski Józef]]
 
 
Syn Ludwiki z Kilińskich i [[Antoni Jan Bogusławski|Antoniego Jana Ścibor-Bogusławskiego]]. Potomek w czwartym pokoleniu [[ Bogusławski Andrzej|Andrzeja Ścibor-Bogusławskiego h. Ostoja]], wicepodkomorzego łęczyckiego i sieradzkiego. Jego stryjem był [[Ignacy Napoleon Ścibor-Bogusławski|ks. Ignacy Bogusławski]]. Ożenił się z Walerią Madler, z którą miał kilkoro dzieci - Zofię Kryszyńską, Stanisławę, Józefę oraz Henryka i [[Karol Bogusławski|Karola]].
 
 
 
Józef Bogusławski był właścicielem osad rolnych w Janowie oraz nieruchomości w Zelowie. Pełnił funkcję pisarza Gminy Zelów.  W roku 1905 włączył się do ruchów narodowo-wyzwoleńczych w Zelowie i okolicy. Popierał działalność patriotyczną ks. Jana Żaka, proboszcza parafii Łobudzice. Przechowywał potajemnie w swoim domu powierzony mu przez ks. Żaka sztandar w barwach narodowych.
 
 
 
 
 
'''Bibliografia'''
 
 
 
----
 
 
 
* R. Bogusławski, ''Dobra ziemskie Ścibor-Bogusławskich w Ziemi Sieradzkiej XV - XX w.'', Na Sieradzkich Szlakach, 4/2007.
 
* S. Papuga, A. Gramsz, ''Zelów. Wspólnota nacji, wyznań, kultur'', s. 110, Łódź 2003.
 
 
 
[[Kategoria:Wielkopolska]]
 
[[Kategoria:Index]]
 
[[Kategoria:Bogusławski]]
 
[[Kategoria:Uprising]]
 

Aktualna wersja na dzień 16:09, 30 kwi 2012

Przekierowanie do: