Teoria pochodzenia rodziny Raczko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
(Nie pokazano 15 pośrednich wersji utworzonych przez tego samego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
 
'''Teoria pochodzenia rodziny [[Raczko]] ciąg dalszy.'''
 
'''Teoria pochodzenia rodziny [[Raczko]] ciąg dalszy.'''
  
Wg Semkowicza synem Ginetha był Milus, a braćmi stryjecznymi Ginetha byli Dowoyno (syn Wysigirda) i Strocz (prawdopodobnie syn Gełguta) i wszyscy oni pieczętowali się herbem Zaręba.  
+
Wg Semkowicza synem Ginejta (Ginetha) był Milus, a braćmi stryjecznymi Ginejta byli Dowoyno (syn Wysigirda) i Strocz (prawdopodobnie syn Gełguta) i wszyscy oni pieczętowali się herbem Zaręba.  
  
 
'''Gineth Koncewicz''' był wg Narbutta w 1390 r. członkiem otoczenia Witołda, przyszłego wielkiego księcia litewskiego, gdy zawierał on pakta z Zakonem. Świadczy wraz z synem swoim Milusem na akcie unii wileńsko-radomskiej z 1401 r., a ostatni raz występuje w umowie trockiej z 1433 r. O potomkach Milusa wiadomo, że wśród zstępnych miał potomków którzy używali nazwiska Giniejtowicz lub Giniatowicz, a jeden z nich (prawnuk Stanisława Giniatowicza) - Jan Kazimierz Rymsza Giniatowicz Piłsudski był pradziadkiem marszałka Józefa Pilsudskiego.
 
'''Gineth Koncewicz''' był wg Narbutta w 1390 r. członkiem otoczenia Witołda, przyszłego wielkiego księcia litewskiego, gdy zawierał on pakta z Zakonem. Świadczy wraz z synem swoim Milusem na akcie unii wileńsko-radomskiej z 1401 r., a ostatni raz występuje w umowie trockiej z 1433 r. O potomkach Milusa wiadomo, że wśród zstępnych miał potomków którzy używali nazwiska Giniejtowicz lub Giniatowicz, a jeden z nich (prawnuk Stanisława Giniatowicza) - Jan Kazimierz Rymsza Giniatowicz Piłsudski był pradziadkiem marszałka Józefa Pilsudskiego.
Linia 7: Linia 7:
 
'''O potomkach Dowoyny''' wiadomo, że miał on trzech synów pieczętujących się herbem Zaręba, pełniących wysokie urzędy ziemskie, w tym: Olechno – był starostą lidzkim i brzeskim oraz kasztelanem trockim, Andruszko – namiestnikiem grodzieńskim, a syn trzeciego - Iwaszki (starosty bielskiego), Jan (Iwan) Dowojnowicz był dzierżawcą i starostą wołkowyskim.
 
'''O potomkach Dowoyny''' wiadomo, że miał on trzech synów pieczętujących się herbem Zaręba, pełniących wysokie urzędy ziemskie, w tym: Olechno – był starostą lidzkim i brzeskim oraz kasztelanem trockim, Andruszko – namiestnikiem grodzieńskim, a syn trzeciego - Iwaszki (starosty bielskiego), Jan (Iwan) Dowojnowicz był dzierżawcą i starostą wołkowyskim.
 
   
 
   
'''O potomkach Strocza''' wiadomo, że miał on trzech synów (Piotr, Jan i Wołczko Strocewiczowie). Jednym z tych synów Strocza był Piotr Strocewicz Raczko z Połonki herbu Zaręba. Jego żoną była Maria Bohdanówna z Suljaticz, być może herbu Ostoja. W 1434 r. Piotr Raczko Strocewicz przytwierdził swą pieczęć z herbem Zaręba do aktu unii grodzieńskiej, w której m.in. Zygmunt Kiejstutowicz odnowił zapisy złączenia i poddania Litwy Koronie, jako warunek powierzenia mu Wielkiego Księstwa Litewskiego, co świadczy o wysokiej pozycji Piotra Raczko i rodziny Raczko w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1437 r. Piotr Raczko ufundował i uposażył kościół we wsi Połonka k/Wołkowyska (obecnie Białoruś).  
+
'''O potomkach Strocza''' wiadomo, że miał on trzech synów (Piotr, Jan i Wołczko Strocewiczowie). Jednym z tych synów Strocza był Piotr Strocewicz Raczko z Połonki herbu Zaręba. Jego żoną była Maria Bohdanówna z Suljaticz. W 1434 r. Piotr Raczko Strocewicz przytwierdził swą pieczęć z herbem Zaręba do aktu unii grodzieńskiej, w której m.in. Zygmunt Kiejstutowicz odnowił zapisy złączenia i poddania Litwy Koronie, jako warunek powierzenia mu Wielkiego Księstwa Litewskiego, co świadczy o wysokiej pozycji Piotra Raczko i rodziny Raczko w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1437 r. Piotr Raczko ufundował i uposażył kościół we wsi Połonka k/Wołkowyska (obecnie Białoruś).  
  
Brak jest udokumentowanych informacji o synach Piotra Raczko oraz któregokolwiek z braci Strocza - Wołczki i Jana.  
+
Brak jest udokumentowanych informacji o synach Piotra Raczko oraz któregokolwiek z braci Piotra - Wołczki i Jana.  
  
Tym niemniej [http://lt.wikipedia.org/wiki/Bielsko_%C5%BEem%C4%97 w litewskiej wikipedii] jest informacja, że starostami bielskimi byli: od 1447 r. Račko Strocevičius (czyli Strocewicz), od 1454 r. Ivaška Dovojnovičius (Iwaszko Dowoynowicz), w latach 1466-1477 Alekna (Olechno) Sakaitis, a w latach 1492-1493 Stretovičius (Stretowicz lub Strocewicz?) Soltanas Aleksandrovičius (Aleksandrowicz czyli Saczkowicz). Istotna jest zwłaszcza ostatnia osoba, a więc informacja, że pod koniec XV w. żył szlachcic, starosta bielski, o litewskim imieniu Soltanas (Sołtan), który mógł być synem Aleksandra (Saczki) Strocewicza. Nie mógł to być Rafał Saczkowicz bo w tym czasie był starostą mielnickim (1485-1493). W drzewie genealogicznym rodziny Sołtan jest jednak Sołtan Aleksandrowicz, ale syn Aleksandra Jiurewicza.  
+
Tym niemniej [http://lt.wikipedia.org/wiki/Bielsko_%C5%BEem%C4%97 w litewskiej wikipedii] jest informacja, że starostami bielskimi byli: od 1447 r. Račko Strocevičius (czyli Strocewicz), od 1454 r. Ivaška Dovojnovičius (Iwaszko Dowoynowicz), w latach 1466-1477 Alekna (Olechno) Sakaitis (Sakowicz), a w latach 1492-1493 Stretovičius (Stretowicz, ale może Strocewicz?) Soltanas Aleksandrovičius (Aleksandrowicz czyli Saczkowicz). Istotna jest zwłaszcza ostatnia osoba, a więc informacja, że pod koniec XV w. żył szlachcic, starosta bielski, o litewskim imieniu Soltanas (Sołtan), który mógł być synem Aleksandra (Saczki). W drzewie genealogicznym rodziny Sołtan jest Sołtan Aleksandrowicz, o którym podano, że był synem Aleksandra Juriewicza, ale nie ma informacji skąd pochodzi Sołtana patronimic Stretowicz. Ostatnie badania Y-DNA wykazuję jednak, że haplogrupa Sołtan (R1b1a2) jest odległa od haplogroup przebadanych Raczko (R1a1a).
 +
Od 1485 do 1533 r. starostami mielnickimi byli kolejno: Rafał Raczko z Puczyc, Rafał Mleczko z Czapli i Grzymalicz Niemira. Można przypuszczać, że między nimi były związki rodzinne.
  
Znany nam, z opracowania St. Mleczki, Rafał Saczkowicz Raczko (Raczkowicz) Puczycki z Puczyc (ur. ok. r. 1440) i jego synowie pieczętowali się herbem Ostoja. Jego syn Jerzy Saczkowicz Raczko używał jeszcze dodatkowo, jak ojciec, nazwiska Puczycki. Być może Rafał Saczkowicz nabył Puczyce od nieznanych, ale występujących w herbarzach Puczyckich herbu Ostoja i przejął z majątkiem herb Ostoja. Wiadomo, że w ten sposób Ginejtowicze (Giniatowicze) herbu Zaręba, gdy nabyli Piłsudy od szlachcica z rodu Kościesza, przyjęli nazwisko Piłsudski i herb Kościesza.
+
Według najnowszych udomentowanych informacji, znany nam z opracowania St. Mleczki Rafał Raczko Saczkowicz Puczycki z Puczyc (ur. ok. r. 1440) i jego synowie na Podlasiu pieczętowali się herbem Gozdawa. Żona Rafała, Anastazya, zapewne była córką jednego z synów Jakuba Raczko Tabutowicza herbu Łabędź, bo przekazała synom majątki w Wawerce i Strubnicy, należące wcześniej do ww. Jakuba. Syn Rafała, Jerzy Saczkowicz Raczko używał jeszcze dodatkowo, jak ojciec, nazwiska Puczycki. Prawdopodobnie Rafał Raczko Saczkowicz otrzymał Puczyce po matce z rodziny Niemirów herbu Gozdawa, którzy byli ich wcześniejszymi właścicielami, i przejął z majątkiem herb Gozdawa. Wiadomo, że w ten sposób Ginejtowicze (Giniatowicze) herbu Zaręba, gdy nabyli Piłsudy od szlachcica z rodu Kościesza, przyjęli nazwisko Piłsudski i herb Kościesza. Jeden z synów Rafała, Jan, po ślubie z Kibortowiczówną z Kibortyszek przeniósł się na Żmudź, gdzie miał kilka majątków. Jego potomkowie używają herbu Ostoja, ale nie ma informacji w jaki sposób doszło zmiany rodu i herbu z Gozdawa na Ostoja.  
  
Wiadomo, że w spisie wojska WKL w 1528 r. poza Jerzym, Pawłem Raczko i Janem Raczkowiczem, synami Rafała, występują jeszcze inni Raczkowicze: Dobko, Marcin, Michał i jego syn Stanisław Michnowicz, także ze Żmudzi oraz z wileńszczyzny. Trudno przypuszczać, że w WKL była jeszcze zupełnie inna  rodzina Raczko herbu Ostoja, poza potomkami Piotra Strocewicza. Istniała co prawda rodzina Jakuba Tabutowicza herbu Łabędź, czyli z innego rodu. Prawdopodobnie Dobko i Marcin byli to synowie nieznanego brata Rafała Saczkowicza, ale Michał mógł być jego bratem.
+
Równocześnie trzeba zacytować Jana Glinkę (archiwistę, historyka Białegostoku i regionu), że Piotr Raczko Strocewicz z Połonki miał odrębność pochodzenia ze znanym w tym czasie Raczko Tabutowiczem z Białegostoku herbu Łabędź. Glinka uważał jednak, że „... godzi się też zaznaczyć zupełną odrębność pochodzenia każdego z nich z Raczkami z Puczyc, Turośni i td., którzy osiedleni na Podlasiu, doszli tam w XVI w. do niemałego znaczenia lokalnego.” Nie można się z nim nie zgodzić.
  
Istnieje też możliwość, że Rafał i Michał to jest ta sama osoba, bo synowie Rafała niekiedy byli pisani jako Michnowicz. Wg Glinki córką Piotra Strocewicza była Miłochna, która więc musiała mieć brata Alexandra (Saczkę), ojca Rafała, co wynika z tego, że Rafał używał dodatkowego określenia imienia za pomocą patronimika Saczkowicz. W niektórych opracowaniach podaje się, że Miłochna była z rodu Ostoja, ale brak potwierdzenia w dokumentach. Rafał Saczkowicz Raczko herbu Ostoja najprawdopodobniej był wnukiem Piotra Strocewicza herbu Zaręba. Istotnym argumentem jest także to, że Piotr Strocewicz był starostą bielskim na Podlasiu, a Rafał Saczkowicz był bielskim sędzią ziemskim, a więc obaj byli związani z Bielskiem (Podlaskim).
+
Wg ww. Stanisława Mleczko rodzina Raczko mogła być gałęzią Mleczków z ziemi drohiczyńskiej, z rodziny, której założycielem był Grzymek (Mleczko) z Patkowicz, podsędek drohicki w 1427 r. Przypuszczał on, że Rafał (Raczko) Saczkowicz mógł być nieznanym wnukiem ww. Grzymka, synem Mikołaja (Michny) z Saczkowa (lub Saczkowicz), właściciela Czapli. Ta wersja wyjaśniałaby dlaczego synowie Rafała Raczko Saczkowicza używali także patronimika Michnowicz, co znajduje się w wielu dokumentach. Wiadomo, że w. 1438 r. Czaple przejął brat Mikołaja, Stanisław, ale mogła to być transakcja rodzinna w wyniku której Mikołaj przejął Puczyce od rodziny żony z Niemirów herbu Gozdawa, które w spadku otrzymał Rafał Raczko. Brak potwierdzonych informacji o przodkach rodziny Mleczko, ale przypuszcza się, że przybyli oni na Podlasie z Rusi Halicko-Wołyńskiej (Saczkowicze znajdują się w gub. czernihowskiej, na północy Polesia) w końcu XIV w., a byli najprawdopodobniej gałęzią rodu Korczaków.  
  
Przyczyną zmiany herbu przez dzieci Piotra Strocewicza mogło być to, że podważono prawa potomków Strocza do herbu Zaręba, jako dalszych krewnych Ginetha, i dzieci lub wnukowie Piotra przejęły herb Ostoja, np. w ww. sposób, tj. z wsią Puczyce. Znamiennym jest, że także Dowoynowie w XVI wieku zmienili "horodelski" herb Zaręba na Szeliga.  
+
Wiadomo, że w spisie wojska WKL w 1528 r. poza Jerzym, Pawłem Raczko i Janem Raczkowiczem, synami Rafała, występują jeszcze inni Raczkowicze lub Raczkiewicze: Dobko, Jakub, Marcin, Mic(?), Michał i jego syn Stanisław Michnowicz, także ze Żmudzi oraz z wileńszczyzny. Można więc przypuszczać, że w WKL były wóczas jeszcze zupełnie inne  rodziny Raczko poza potomkami Rafała z Puczyc, najprawdopodobniej potomkowie Piotra Strocewicza i Jakuba Tabutowicza.
  
Można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że od Piotra Raczko Strocewicza z Połonki herbu Zaręba, pierwszej znanej nam osoby o nazwisku Raczko, zaczyna się rodzina Raczko, która od połowy XV w. pieczętowała się herbem Ostoja.
+
Wg Glinki córką Piotra Strocewicza była Miłochna Anna, tak jak on herbu Zaręba. Wątpliwym argumentem za tym, że Rafał Raczko Saczkowicz był spokrewniony z Piotrem Strocewiczem herbu Zaręba jest fakt, że Piotr Strocewicz był starostą bielskim na Podlasiu, a Rafał Saczkowicz był bielskim sędzią ziemskim, a więc obaj byli związani z Bielskiem (Podlaskim).

Aktualna wersja na dzień 13:16, 9 maj 2014

Teoria pochodzenia rodziny Raczko ciąg dalszy.

Wg Semkowicza synem Ginejta (Ginetha) był Milus, a braćmi stryjecznymi Ginejta byli Dowoyno (syn Wysigirda) i Strocz (prawdopodobnie syn Gełguta) i wszyscy oni pieczętowali się herbem Zaręba.

Gineth Koncewicz był wg Narbutta w 1390 r. członkiem otoczenia Witołda, przyszłego wielkiego księcia litewskiego, gdy zawierał on pakta z Zakonem. Świadczy wraz z synem swoim Milusem na akcie unii wileńsko-radomskiej z 1401 r., a ostatni raz występuje w umowie trockiej z 1433 r. O potomkach Milusa wiadomo, że wśród zstępnych miał potomków którzy używali nazwiska Giniejtowicz lub Giniatowicz, a jeden z nich (prawnuk Stanisława Giniatowicza) - Jan Kazimierz Rymsza Giniatowicz Piłsudski był pradziadkiem marszałka Józefa Pilsudskiego.

O potomkach Dowoyny wiadomo, że miał on trzech synów pieczętujących się herbem Zaręba, pełniących wysokie urzędy ziemskie, w tym: Olechno – był starostą lidzkim i brzeskim oraz kasztelanem trockim, Andruszko – namiestnikiem grodzieńskim, a syn trzeciego - Iwaszki (starosty bielskiego), Jan (Iwan) Dowojnowicz był dzierżawcą i starostą wołkowyskim.

O potomkach Strocza wiadomo, że miał on trzech synów (Piotr, Jan i Wołczko Strocewiczowie). Jednym z tych synów Strocza był Piotr Strocewicz Raczko z Połonki herbu Zaręba. Jego żoną była Maria Bohdanówna z Suljaticz. W 1434 r. Piotr Raczko Strocewicz przytwierdził swą pieczęć z herbem Zaręba do aktu unii grodzieńskiej, w której m.in. Zygmunt Kiejstutowicz odnowił zapisy złączenia i poddania Litwy Koronie, jako warunek powierzenia mu Wielkiego Księstwa Litewskiego, co świadczy o wysokiej pozycji Piotra Raczko i rodziny Raczko w Wielkim Księstwie Litewskim. W 1437 r. Piotr Raczko ufundował i uposażył kościół we wsi Połonka k/Wołkowyska (obecnie Białoruś).

Brak jest udokumentowanych informacji o synach Piotra Raczko oraz któregokolwiek z braci Piotra - Wołczki i Jana.

Tym niemniej w litewskiej wikipedii jest informacja, że starostami bielskimi byli: od 1447 r. Račko Strocevičius (czyli Strocewicz), od 1454 r. Ivaška Dovojnovičius (Iwaszko Dowoynowicz), w latach 1466-1477 Alekna (Olechno) Sakaitis (Sakowicz), a w latach 1492-1493 Stretovičius (Stretowicz, ale może Strocewicz?) Soltanas Aleksandrovičius (Aleksandrowicz czyli Saczkowicz). Istotna jest zwłaszcza ostatnia osoba, a więc informacja, że pod koniec XV w. żył szlachcic, starosta bielski, o litewskim imieniu Soltanas (Sołtan), który mógł być synem Aleksandra (Saczki). W drzewie genealogicznym rodziny Sołtan jest Sołtan Aleksandrowicz, o którym podano, że był synem Aleksandra Juriewicza, ale nie ma informacji skąd pochodzi Sołtana patronimic Stretowicz. Ostatnie badania Y-DNA wykazuję jednak, że haplogrupa Sołtan (R1b1a2) jest odległa od haplogroup przebadanych Raczko (R1a1a). Od 1485 do 1533 r. starostami mielnickimi byli kolejno: Rafał Raczko z Puczyc, Rafał Mleczko z Czapli i Grzymalicz Niemira. Można przypuszczać, że między nimi były związki rodzinne.

Według najnowszych udomentowanych informacji, znany nam z opracowania St. Mleczki Rafał Raczko Saczkowicz Puczycki z Puczyc (ur. ok. r. 1440) i jego synowie na Podlasiu pieczętowali się herbem Gozdawa. Żona Rafała, Anastazya, zapewne była córką jednego z synów Jakuba Raczko Tabutowicza herbu Łabędź, bo przekazała synom majątki w Wawerce i Strubnicy, należące wcześniej do ww. Jakuba. Syn Rafała, Jerzy Saczkowicz Raczko używał jeszcze dodatkowo, jak ojciec, nazwiska Puczycki. Prawdopodobnie Rafał Raczko Saczkowicz otrzymał Puczyce po matce z rodziny Niemirów herbu Gozdawa, którzy byli ich wcześniejszymi właścicielami, i przejął z majątkiem herb Gozdawa. Wiadomo, że w ten sposób Ginejtowicze (Giniatowicze) herbu Zaręba, gdy nabyli Piłsudy od szlachcica z rodu Kościesza, przyjęli nazwisko Piłsudski i herb Kościesza. Jeden z synów Rafała, Jan, po ślubie z Kibortowiczówną z Kibortyszek przeniósł się na Żmudź, gdzie miał kilka majątków. Jego potomkowie używają herbu Ostoja, ale nie ma informacji w jaki sposób doszło zmiany rodu i herbu z Gozdawa na Ostoja.

Równocześnie trzeba zacytować Jana Glinkę (archiwistę, historyka Białegostoku i regionu), że Piotr Raczko Strocewicz z Połonki miał odrębność pochodzenia ze znanym w tym czasie Raczko Tabutowiczem z Białegostoku herbu Łabędź. Glinka uważał jednak, że „... godzi się też zaznaczyć zupełną odrębność pochodzenia każdego z nich z Raczkami z Puczyc, Turośni i td., którzy osiedleni na Podlasiu, doszli tam w XVI w. do niemałego znaczenia lokalnego.” Nie można się z nim nie zgodzić.

Wg ww. Stanisława Mleczko rodzina Raczko mogła być gałęzią Mleczków z ziemi drohiczyńskiej, z rodziny, której założycielem był Grzymek (Mleczko) z Patkowicz, podsędek drohicki w 1427 r. Przypuszczał on, że Rafał (Raczko) Saczkowicz mógł być nieznanym wnukiem ww. Grzymka, synem Mikołaja (Michny) z Saczkowa (lub Saczkowicz), właściciela Czapli. Ta wersja wyjaśniałaby dlaczego synowie Rafała Raczko Saczkowicza używali także patronimika Michnowicz, co znajduje się w wielu dokumentach. Wiadomo, że w. 1438 r. Czaple przejął brat Mikołaja, Stanisław, ale mogła to być transakcja rodzinna w wyniku której Mikołaj przejął Puczyce od rodziny żony z Niemirów herbu Gozdawa, które w spadku otrzymał Rafał Raczko. Brak potwierdzonych informacji o przodkach rodziny Mleczko, ale przypuszcza się, że przybyli oni na Podlasie z Rusi Halicko-Wołyńskiej (Saczkowicze znajdują się w gub. czernihowskiej, na północy Polesia) w końcu XIV w., a byli najprawdopodobniej gałęzią rodu Korczaków.

Wiadomo, że w spisie wojska WKL w 1528 r. poza Jerzym, Pawłem Raczko i Janem Raczkowiczem, synami Rafała, występują jeszcze inni Raczkowicze lub Raczkiewicze: Dobko, Jakub, Marcin, Mic(?), Michał i jego syn Stanisław Michnowicz, także ze Żmudzi oraz z wileńszczyzny. Można więc przypuszczać, że w WKL były wóczas jeszcze zupełnie inne rodziny Raczko poza potomkami Rafała z Puczyc, najprawdopodobniej potomkowie Piotra Strocewicza i Jakuba Tabutowicza.

Wg Glinki córką Piotra Strocewicza była Miłochna Anna, tak jak on herbu Zaręba. Wątpliwym argumentem za tym, że Rafał Raczko Saczkowicz był spokrewniony z Piotrem Strocewiczem herbu Zaręba jest fakt, że Piotr Strocewicz był starostą bielskim na Podlasiu, a Rafał Saczkowicz był bielskim sędzią ziemskim, a więc obaj byli związani z Bielskiem (Podlaskim).