Jakub Tabutowicz (Raczko): Różnice pomiędzy wersjami

Z Ostoya
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(Utworzył nową stronę „Jakub Tabutowicz Raczko (ur. przez 1450 r.) - uczestniczył w ratyfikacji unii trockiej w 1433 r. Znana jest litewska pieczęć Jakuba Tabutowicza z herbem Łabęd...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
Jakub Tabutowicz Raczko (ur. przez 1450 r.) - uczestniczył w ratyfikacji unii trockiej w 1433 r. Znana jest  litewska pieczęć Jakuba Tabutowicza z herbem Łabędź z 1434 r., gdy jako jeden z 41-ciu uczestników przyłączył swoją pieczęć  do aktu unii grodzieńskiej (powołującej na tron wielkoksiążęcy na Litwie Zygmunta Kiejstutowicza i postanawiającej, że Podole powróci do Korony). Był właścicielem gniazdowych dóbr Klusuciowych, dworów Dzitwy i Wawierki w pow. lidzkim oraz Krzemienic i Strubnicy w pow. wołkowyskim. Po 1437 r. wielki książe litewski Zygmunt Kiejstutowicz lub jego syn Michał Zygmuntowicz nadał Jakubowi Tabutowiczowi Raczko puszczę nad rzeką Białą. Postawił on na terenach obecnego Białegostoku w latach 1447-50 pierwszy dwór na wzgórzu, który był zwany Białym Stokiem.
+
Jakub Tabutowicz Raczko (ur. przez 1450 r.) - uczestniczył w ratyfikacji unii trockiej w 1433 r. Znana jest  litewska pieczęć Jakuba Tabutowicza z herbem Łabędź z 1434 r., gdy jako jeden z 41-ciu uczestników przyłączył swoją pieczęć  do aktu unii grodzieńskiej (powołującej na tron wielkoksiążęcy na Litwie Zygmunta Kiejstutowicza i postanawiającej, że Podole powróci do Korony). Był właścicielem gniazdowych dóbr Klusuciowych, dworów Dzitwy i Wawierki w pow. lidzkim oraz Krzemienic i Strubnicy w pow. wiłkomirskim. Po 1437 r. wielki książe litewski Zygmunt Kiejstutowicz lub jego syn Michał Zygmuntowicz nadał Jakubowi Tabutowiczowi Raczko puszczę nad rzeką Białą. Postawił on na terenach obecnego Białegostoku w latach 1447-50 pierwszy dwór na wzgórzu, który został nazwany Białym Stokiem.

Aktualna wersja na dzień 19:13, 18 lip 2013

Jakub Tabutowicz Raczko (ur. przez 1450 r.) - uczestniczył w ratyfikacji unii trockiej w 1433 r. Znana jest litewska pieczęć Jakuba Tabutowicza z herbem Łabędź z 1434 r., gdy jako jeden z 41-ciu uczestników przyłączył swoją pieczęć do aktu unii grodzieńskiej (powołującej na tron wielkoksiążęcy na Litwie Zygmunta Kiejstutowicza i postanawiającej, że Podole powróci do Korony). Był właścicielem gniazdowych dóbr Klusuciowych, dworów Dzitwy i Wawierki w pow. lidzkim oraz Krzemienic i Strubnicy w pow. wiłkomirskim. Po 1437 r. wielki książe litewski Zygmunt Kiejstutowicz lub jego syn Michał Zygmuntowicz nadał Jakubowi Tabutowiczowi Raczko puszczę nad rzeką Białą. Postawił on na terenach obecnego Białegostoku w latach 1447-50 pierwszy dwór na wzgórzu, który został nazwany Białym Stokiem.