Historia rodziny Iłowiecki

Z Ostoya
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

English flag.png

Ostoja tarcza korona1.jpg

Iłowiecki - Komesi na Iłowcu, rodzina rycerska, jedna z najstarszych rodzin Ostoi. Dawna i zamożna wielkopolska rodzina, licznie w średniowieczu reprezentowana na Uniwersytecie Jagiellońskim w średniowieczu.

Spis treści

Historia rodziny

Iłowiecki h.Ostoja – Dawna i zamożna wielkopolska rodzina . Jan , syn Jakóba , sprzedał wieś Cerekwicę i części na Strzyżewie Stanisławowi Cieleckiemu w 1599 r. ; jego synowie , Jerzy z żoną Zofią Wilkowską bezpotomny , i Łukasz , dziedzic na Iłowcu Wielkim i Małym 1580 r.(Ks.poborowe) , po którym z Małgorzaty Bojanowskiej syn Jan , ożeniony z Zofią Gałczyńską , pozostawił czterech synów : Wojciecha , który podpisał elekcyę 1674 r. z wojew. Poznańskiem , bezpotomnego , Władysława ,Przecława i Jerzego ; z nich Przecław z Katarzyny Marszewskiej miał synów : 1) Wojciecha ,który podpisał elekcję 1697 r. z wojew. Poznańskiem ; z żony Katarzyny Rajskiej jego synowie : Konstanty , opat lędzki , um. 1777 roku , Franciszek , po którym z żony Łojkowskiej syn Roch bezpotomny; 2) Adryana , kanonika poznańskiego , proboszcza w Brodach ; 3) Piotra bezpotomnego.

Jerzy , najmłodszy syn Jana i Gałczyńskiej , podpisał elekcję 16697 r. z wojew. Kaliskiem ; z żony Zofii Marszewskiej miał trzech synów : Stefana bezpotomnego , Karola i Stanisława ; z nich Karol podpisał elekcyę 1697 r. z wojew. Kaliskiem ; z Anną Zakrzewską miał synów , Jakóba i Stanisława , po którym z Konstancyi Miaskowskiej synowie : 1) Karol , dziedzic Obrzębina , ożeniony z Mareyanną Nasierowską ; 2) Józef, po którym syn Marcin; 3) Wojciech ożeniony z Esterą Nasierowską .Stanisław , ostatni syn Jerzego , z 1-ej żony Wożnickiej , miał syna Konstantego ,bezdzietnego , a z 2-iej żony Heleny Gądkowskiej synów : Warzyńca ,sędziego grodzkiego wałeckiego 1770-1780roku . Jana kanonika gnieźnieńskiego i poznańskiego 1768-1791 r., prałata poznańskiego 1788 r. , i Adama .

Franciszek kupił w 1760 r. wieś Przybyłowice od Unińska ( Akta Poznańskie) ; jego synowie: 1) Stanisław, po którym syn Józef Aleksander wylegitymowany w Królestwie 1838 r. W genealogii Iłowieckich , powyżej przytoczonej , niema wcale Franciszka z 1760 r., Stanisław zaś , podług dokumentów Heroldyi syn tego Franciszka , ma być synem Karola , a Wojciech , syn Stanisława podług genealogii , jest bratem tegoż Stanisława podług wywodu dokumentów w Heroldyi ; trudno więc oznaczyć , po której stronie omyłka .

Znani przedstawiciele rodziny

Rycerz Ostoja rys R Boguslawski copy.jpg

Członkowie rodziny Iłowieckich

Majątki ziemskie Iłowieckich

Bibliografia

  • Adam Boniecki, Herbarz Polski, Niesiecki, Uruski

Linki zewnętrzne

Osobiste
Przestrzenie nazw
Warianty
Działania
Nawigacja
Narzędzia