Historia rodziny Świerczyńskich

Z Ostoya
Wersja z dnia 01:20, 19 mar 2012 autorstwa Camdan (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „130px|right| '''Świerczyński''' - Stara linja Ostoi z Garbowa (Garbowski - akta poznanskie). Nazwisko pochodzi od...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostoja labry plaszczowe malowane.jpg

Świerczyński - Stara linja Ostoi z Garbowa (Garbowski - akta poznanskie). Nazwisko pochodzi od gniazda rodzinnego Świerczyn ktorym to wlascicielem byl Jan ze Świerczyna w roku 1307. Syn Jana, komes Maciej byl wlascicielem majatkow Garby i Zieleniec, nabyte od Mleczka. Antoni rzadzil kollegium bydgoskie i nowicjat krakowski, zmarl w r. 1727.

Świerczyn jest jedna z najstarszych miejscowości kujawskich, ponieważ z źródłach wspomniano o niej już w 1282r. Powstanie parafii nastąpiło po 1325r., ale dokładniej daty nie można ustalić (w źródłach po raz pierwszy występuje w 1427r.). Ponieważ Świerczyn był wsią szlachecką, spodziewac sie należy, że to właśnie jej właściciele wybudowali tu kościół p.w. św. Mateusza i mieli nad nim prawo patronatu.

Janina Karolina Świerczyńska h. Ostoja ur. 1877 zm. 1966 w Brwinowie, żona Stanisława Kowalewski h. Dołęga, ur. 1866 w Żydowie, zm. 1941 w Brwinowie. Jan Świerczyński h. Ostoja w Borzewie, mąż Kazimiery Marii Magdaleny Zboińskiej h. Ogończyk, ur. 1849 zm. 1878.